Ukrayna’da da Kripto Para Düzenlemeleri Geliyor!

İlayda Peker

Ukrayna, birkaç hafta içinde kripto para piyasası için bazı temel kurallar koyan beşinci ülke oldu. Aslında bu da dünyanın dört bir yanında hükümetlerin artık Bitcoin’in ve kripto para birimlerinin kalıcı olduğunun kanıt olarak yorumlanıyor.

Ukrayna ve Kripto Düzenlemleri

Oybirliğiyle yapılan oylamada, Ukrayna Parlamentosu kripto para birimini yasallaştıran ve düzenleyen bir yasayı kabul etti. Tasarı 2020’de yürürlüğe girdi ve şimdi Başkan Volodymyr Zelensky’nin onayına sunulacak. Bugüne kadar ukrayna’da kripto para birimlerinin belirsiz bir şekilde var oldukları düşünüldüğünde bu durumun iyiye işaret olduğu ifade edilebilir.

Bugüne kadar yerel halkın kripto para birimleri satın almasına ve takas etmesine izin verildi. Ancak kripto ile uğraşan şirketler ve borsalar genellikle düzenleyici kurumlar tarafından yakından takip edildi.

Kyiv Post’a göre, yetkililer dijital para söz konusu olduğunda, bunu bir “aldatmaca” olarak değerlendirerek, kriptoyla ilgili işletmelere baskın düzenleyerek ve “genellikle herhangi bir gerekçe göstermeden pahalı ekipmanlara el koyarak” mücadeleci bir duruş sergilemeye yöneldiler.

Yeni mevzuat, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine sahip olan vatandaşların dolandırıcılığa uğramamaları için çeşitli düzenlemeler getiriyor. Ayrıca ülkede bir ilk olarak, milletvekilleri kripto dünyasında temel terminolojiyi tanımlama konusunda da bir adım attı. Başkan tarafından imzalanırsa, dijital varlıklar, dijital cüzdanlar ve özel anahtarlar, Ukrayna yasalarında yer alacak terimler arasında yer alıyor.

BTC Ukrayna’da Yasal Varlık Değil

El Salvador’un bu hafta Bitcoin‘i yasal ihale olarak kabul etme hamlesinden farklı olarak, Ukrayna’nın kripto yasası, Bitcoin’in bir ödeme şekli olarak kullanıma sunulmasını kolaylaştırmıyor ve onu ülkenin ulusal para birimi olan Grivna ile eşit bir zemine oturtmuyor.

Kyiv Post’a göre, ülke 2022 yılına kadar kripto para piyasasını işletmelere ve yatırımcılara açmayı planlıyor. Üst düzey devlet yetkilileri ayrıca, Silikon Vadisi’ndeki yatırımcılara ve risk sermayesi fonlarına kripto para birimelerini lanse ediyor.


Total
2
Shares
1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Uzman Analist Bitcoin ve Kriptolarla İlgili Sinyal Verdi: Sakin Olun ve Bekleyin!

Sonraki Haber

Blockchain Teknolojisinin İlerlemesi: zkTube Protokolü

İlgili Haberler