Twittter Yıkılıyor: Ethereum (ETH) Ve Bitcoin (BTC) Şov Yapıyor

İlayda Peker

Dün, kripto para piyasası için gerçekten güzel bir gün oldu. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bundan birkaç hafta önce 12.000 doların üzerine çıkmış ve karşılaştığı reddetmenin ardından 11.100 dolara kadar gerilemişti. Çoğu analist bunun bir düzeltme olduğunu ve yatırımcıların endişelenmesine gerek olmadığını ifade etti ve dünkü fiyat hareketlerine bakılırsa haklı da çıktılar.

Bitcoin’in yanı sıra Ethereum (ETH) da özellikle son günlerde sergilediği fiyat performansı ile yatırımcılarını heyecanlandırıyor. Piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan ETH, dün 2020 yılının en yüksek seviyesini gördü ve 490 dolar bandına yaklaştı.

BTC ve ETH Trend Topic Oldu

1 Eylül’de Bitcoin ve Ethereum yükseldikçe, dünyanın bazı bölgelerinde her iki kripto para birimi için de hashtag’ler Twitter’da kısa bir süre için trend oldu. Ortaya çıkan verilere göre Bitcoin ile ilgili paylaşılan tweet’ler 50.000’i geçerken Ethereum’da da benzer rakamlar görüldü. Her ne kadar Bitcoin’i zaman zaman Twitter’de trend’lerde görsek de ETH uzun zaman sonra ilk defa trend’lere girdi.

Öte yandan paylaşılan çoğu gönderinin BTC ve ETH fiyatları üzerine olduğu görülüyor. Bunun yanı sıra ETH’da DeFi ile ilgili gönderilerin sayılarında da artışlar olduğu ifade ediliyor.

Bu Ne Anlama Geliyor?

Herhangi bir konunun Twitter gündeminde en çok konuşulan konular arasında yer alması yani trend topic (TT) olması o konuya olan küresel ilginin arttığını gösteriyor. Çünkü insanlar artık bir konuyla ilgili bilgi almak ya da açıklama yapmak istediğinde ilk olarak Twitter’ı tercih ediyor.

Finansal konularda bir varlık TT olduğunda da ya büyük bir fiyat hareketi ya da önemli bir gelişme kaydedildiği ya da bunlardan birinin beklentisi içine girildiği görülüyor. Tabii ki fiyat hareketi beklentisi her zaman artış eğilimi üzerine olmuyor. Zaman zaman büyük çakılmalarda da insanların ilgisinin arttığı oluyor.

Ancak günümüz piyasa koşulları, temel göstergeler ve teknik göstergeler değerlendirildiğinde şu an yaşanan durumun 2017 yılındaki gibi bir artış beklentisi ile ortaya çıktığını söylesek çok da yanılmış olmayız.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP’den Dev Ortaklık: Ripple Artık Spotify’da!

Sonraki Haber

Araştırma: Gizlilik Odaklı Token’ların Sonu Mu Geliyor?

İlgili Haberler