Twitter Hack’inin Sonuçları Çok Daha Büyük Olabilirdi!

İlayda Peker

Geçtiğimiz hafta Twitter belki de tarihinin en büyük hac girişimini yaşadı ve bu hack girişimi beraberinde bir de dolandırıcılık faaliyetini getirdi. Kötü niyetli kişiler Joe Biden, Barack Obama, Elon Musk ve Bill Gates gibi büyük Twitter hesaplarını ele geçirdi ve Bitcoin “giveaway” dolandırıcılı ile bu hesapları kullandı.

100.000 Dolarlık Dolandırıcılık

Dolandırıcılar, Twitter ve hesap sahipleri olaya müdahale edene kadar yaklaşık olarak 100.000 dolarlık bir vurgun yapmayı başardı. Ancak dünyanın en büyük Bitcoin borsalarından elde edilen bazı veriler eğer gereken müdahaleler yapılmasaydı dolandırıcıların çok daha fazlasına sahip olabileceklerini gösteriyor. Bu verilere göre rakam en az 300.000 dolara ulaşmış olabilirdi.

Bunların yanında saldırının anlaşılmasının ardından Twitter anında ele geçirilen hesapları dondururken, kripto para borsaları da dolandırıcılığa konu olan adreslerin engellenmesini sağladı. Bitcoin borsaları, sahtekarlar tarafından kullanılan Bitcoin adreslerini “kara listeye aldı” ve BTC’lerin borsalarından çıkış yapmasını önlemeye çalıştı.

Bu önlem sayesinde, dünya çapında yaklaşık 35 milyon kullanıcıyla en büyük ABD’li Bitcoin ve kripto para birimi borsası olan Coinbase, 1.100’den fazla Coinbase müşterisinin dolandırıcılık girişimine yaklaşık 280.000 dolar değerinde toplam 30.4 Bitcoin göndermesini engellediğini dile getirdi. Coinbase bilgi güvenliği sorumlusu Philip Martin konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, borsa kullanıcılarından yalnızca 14’ünün 3.000 dolar değerinde BTC gönderdiğini belirtti.

Borsa Adımları

Coinbase’in yanı sıra Kraken, Binance ve Gemini de yaptıkları açıklamalar ile olaya derhal müdahale ettiklerini ve kullanıcılarının dolandırıcılara para göndermesini engellediklerini dile getirdi.

Borsalar her ne kadar bu konuda attıkları adımla kullanıcılarını korumuş olsa da aslında borsaların kullanıcı hesaplarına müdahale edebileceği de anlaşılmış oldu. Bu da her ne kadar kullanıcılar korunmuş olsa da merkezi borsaların eleştiriler almasına sebep oldu.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Yine BTC, Yine Altın, Yine Peter Schiff!

Sonraki Haber

Aeron Coin Nedir?

İlgili Haberler