Twitter CEO’su Aktif Olarak Kripto Alanında: Yeni Bir DEX Geliyor!

İlayda Peker

Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin Bitcoin’ özel bir ilgisinin olduğu ve bir BTC destekçisi olduğu artık herkes tarafından biliniyor. Dorsey’nin son adımı ise aktif olarak kripto para ekosisteminde yer almak istediğini gösteriyor. Yapılan son açıklamalara göre Dorsey, TBD, A Bitcoin-Centric DEX adlı merkezsiz bir borsa üzerinde çalışıyor.

Twitter CEO’sundan Borsa Adımı

Aynı zaman Square’in de CEO’su olan Dorsey, merkezi olmayan finansal hizmetlerin oluşturulmasını kolaylaştırmayı amaçlayan yeni bir işletme olan TBD’nin lansmanını duyurmuştu. Yapılan son açıklamalarda ise son girişimin merkezsiz borsa olarak piyasaya sürüleceği ifade edildi.

Jack Dorsey, platform hakkında daha fazla bilgi açıklamadı. Bu nedenle projenin şu an için hala teorik aşamada olduğu düşünülüyor. Ancak CashApp’in sağlamlığı göz önüne alındığında, geliştirme adımının çok uzun sürmeyeceği ve karmaşık olmayacağı düşünülüyor.

Merkezsiz Borsa Nedir?

DEX’ler, kullanıcılarının bir aracıya ihtiyaç duymadan kripto para birimleri ve token işlemleri yapmalarına izin veren platformlardır. Akıllı bir sözleşmede oluşturulan kod sayesinde her şey merkezi olmayan ve otomatik bir şekilde yapılır.

Genel olarak DEX’lerin avantajları, anonim olmaları, doğrulama süreci olmadan protokolle uyumlu herhangi bir token ile entegre olabilmeleri, KYC gerektirmemeleri ve akıllı sözleşme ile yeni etkileşimler tasarlayarak paralel iş geliştirmeye izin vermeleri olarak sıralanabilir.

Dezavantajlara gelince ise işlemler yavaştır ve pahalı olma eğilimindedir. Çünkü her işlemin bir blokta çıkarılması gerekir ve karmaşıklıkları arttıkça akıllı sözleşme etkileşimleri daha pahalı hale gelir.

Ek olarak merkezi olmayan borsalar, kodlarının genel yapısı nedeniyle saldırı ve istismarlara daha yatkın olarak nitelendiriliyor. Bir başarısızlık durumu da hizmetten sorumlu merkezi bir birim olmadığı için mağdurların sorumlu tutacağı kimse de bulunmaması.

Merkezi olmayan borsalara örnek olarak ise Uniswap, Sushiswap, PancakeSwap, Bancor ve Balancer verilebilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

1 Aylık XRP Fiyat Hareketi ve 2021 Ripple Fiyat Beklentileri

Sonraki Haber

Bitcoin Eleştirmeninin Oğlunun Tüm Yatırımı BTC’de!

İlgili Haberler