Türkiye’nin İlk Üniversite Blockchain Merkezi’nden Önemli Ortaklık

İlayda Peker

Blockchain teknolojisi için Türkiye’deki ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezi olan “BAU Blockchain ve İnovasyon Merkezi” veya “BlockchainIST”, Bahçeşehir Üniversitesi’nde 2018 yılında kuruldu. Kurulduğu günden bu yana Türkiye’deki Blockchain gelişmeleri adına önemli adımlar atan BlockchainIST’in girişimleri arasında, CertifyIST, İstanbul Blockchain Okulu ve Blockchain Trade Platform gibi önemli adımlar bulunuyor.

Ava Labs Hamlesi

BlockchainISt’in son hamlesi ise Emin Gün Sirer’in kurucusu olduğu Ava Labs ile kurduğu ortaklık oldu.

Blockchain Teknolojisiyle ilgilenen herkesi eğitmeyi ve yeni BlockchainIST nesillerini yetiştirmeyi amaçlayan BlockchainIST, 6 Ocak’ta İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleşen bir basın toplantısı ile bu ortaklığı duyurdu. Bahçeşehir Üniversitesi’nin (BAU) resmi web sitesinde yapılan açıklamalara göre BlockchainIST yöneticisi Dr. Öğr. Üyesi Bora Erdamar toplantı sırasında yeni ortaklıkla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Blockchain teknolojisinin Bitcoin ve Ethereum’dan itibaren süregelen bir takım yavaşlık, ölçeklenebilirlik gibi problemleri vardı. AVA platformu aslında bütün bunları gidererek tüm bu Blockchain projelerinin hızlıca hayata geçirilmesini sağlayan çok hızlı, kolay kullanılabilir ve ölçeklenebilir bir inovasyon hizmeti sunuyor bize. Bu iş birliği sonrasında da biz Türkiye olarak bütün bu projeleri hızlıca hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bünyemizde çıkacak olan bütün projeleri ve aynı şekilde Türkiye’de danışmanlık vermekte olduğumuz firmaların Blockchain projelerinin AVA projesinin teknik alt yapısıyla entegrasyonunu sağlayacağız. Bu bize bütün o projelerin daha hızlı performansı yüksek bir şekilde yapılmasını ve bunların çok hızlı bir şekilde hayata geçirilmesini sağlayacak. Bu anlamda merkez olarak biz de AVA projesinin yaygınlaşmasını aynı şekilde dünyada kullanım alanlarının artması için elimizden geleni yapacağız.

Paralar Dijitalleşiyor

AVA’nın CEO’su olan ve dünyaca ünlü bilgisayar bilimcilerinden Prof. Dr Emin Gün Sirer ise Türkiye’nin genç nüfusunun fazla olduğunu ve bu nüfusun teknolojiyle ilgili olmasında dolayı Blockchain konusunda güzel ilerlemeler kaydedilebileceğinin altını çizdi. Sirer konuyla ilgili, “Gelecek 10 yıl içerisinde tüm paraların dijital paraya geçeceğinden şüphem yok. Eğer doğru yapılırsa başarılı olacağına en ufak bir şüphem yok. Fakat biz bunu kendimiz geliştirmezsek o zaman başkalarının sistemlerine tabi olmak durumundayız.” ifadelerini kullandı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC Yükselişi Devam Eder Mi? Yükselişi Devam Ettirebilecek Sebepler Neler?

Sonraki Haber

Mt. Gox CEO’su Suçlamaları Düşürmeye Çalışıyor

İlgili Haberler