Türkiye Blockchain Konusunda İlerliyor: Huobi, Blockchain Türkiye’ye Katıldı!

İlayda Peker

Blockchain konusunda yerel oyuncularla işbirliği yapma amacında olan kripto para borsası Huobi, Blockchain Türkiye Platformu’nun bir üyesi olduğunu açıkladı.

Bundan yaklaşık olarak beş ay önce Huobi resmen Türkiye piyasasına giriş yapmıştı. 15 Ocak’ta yapılan açıklamalara göre ise Huobi, Blockchain Türkiye Platformu’na “platin” üye olarak katıldı.

Blockchain Türkiye Platformu

Türk Bilişim Vakfı tarafından 2018 yılında kurulan Blockchain Türkiye Platformu (BCTR), merkezsiz teknolojiler ve merkezsiz ekosistem konusunda Türkiye’yi bölgede lider konuma getirmeyi amaçlıyor. Herhangi bir kar amacı bulundurmayan topluluk bu hedef doğrultusunda; eğitimler ve etkinlikler düzenliyor, yayınlar ve içerikler hazırlıyor, işbirliklerinde bulunuyor.

Ayrıca Blockchain Türkiye Platformu, Blockchain hakkında Türkiye’de yapılacak olan yasal düzenlemeler konusunda da düzenleyicilere yardımcı oluyor. Bununla beraber çeşitli prototipler geliştirilmesine, whitepaper ve greenpaper’ların yayınlanmasına ve kavram kanıtlama çalışmalarına da destek veren bir topluluk olarak karşımıza çıkıyor.

Dolayısıyla aslında Blockchain konusunda ülke olarak lider bir konumda bulunmak istiyorsak Blockchain Türkiye Platformu’nun çalışmalarının bu konuda çok önemli olduğunu kavramak gerekir.

Istanbul Blockchain Women

Bununla beraber kadınların sayısının Blockchain ve kripto para ekosisteminde çok az olduğu bir sır değil. Ancak tüm dünyada olduğu gibi biz de Türkiye’de bu alandaki kadın sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Özellikle Istanbul Blockchain Women topluluğu ile birlikte etkinlikler düzenliyor, eğitimler veriyor ve tüm dünyadan Türk kadınlarının Blockchain konusunda yaptıkları çalışmayı paylaşıyoruz.

Ben özellikle Blockchain ve kripto paralar üzerine çalışan kadın sayısının fazla olduğu ülkelerin bu alanda bir adım ileride olduğunu düşünüyorum. Çünkü oldukça yeni bir alan olan ve ekonomi ile yakından ilgili olan Blockchain ve kripto para sisteminin bugüne kadar katettiği yoldan her ne kadar memnun olsam da kadın sayısının artmasıyla beraber engellerin daha hızlı aşılacağını düşünüyorum. Zaten ülkemizde de bu konuda ciddi ve önemli adımlar atılıyor. Dolayısıyla gerek Istanbul Blockchain Women olsun gerek Blockchain Türkiye Platformu olsun gerekse de Blockchain ve kripto para birimleri hakkında yapılan açıklamalar olsun önemli adımlar atıldığını düşünüyorum.

Ancak teknoloji bu kadar hızlı gelişirken ve deyim yerindeyse adeta “kapanın elinde kalırken” Blockchain konusunda lider olmak istiyorsak daha çok çalışmamız ve inovatif bakış açısıyla bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Hatta belki de biraz risk dahi alınmalı…

Huobi ve BCTR

Huobi’nin Türkiye çabaları, şirketin geçen Ekim ayında Avrasya Blockchain Zirvesi’nde yerel bir ofis kurulduğunu duyurmasıyla başladı. Kripto para borsası birçok küresel Blockchain uzmanını zirveye taşıdı ve önce Türkiye’nin Blockchain çabalarını destekleme arzusu olduğunu ifade etti.

Bunun yanında 15 Ocak’ta yapılan basın açıklamasına göre Huobi, BCTR’ye üye olan ilk küresel borsa oldu. Huobi Türkiye Genel Müdürü Alphan Göğüş yaptığı açıklamalarda, Blockchain temelli kalkınmayı birlikte sürdürmenin önemine inandıklarını belirtti. Yetkili, “Türkiye’nin bölgesel yönetimini merkezi olmayan bir sistemde güvence altına almak için BCTR vizyonunu destekliyoruz.” sözlerini kullandı.

Bunun yanında Göğüş açıklamalarında, Huobi University, Huobi Research ve Huobi Capital ile birlikte Türkiye Blockchain Topluluğu ile çalışmak için sabırsızlandıklarını dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

Huobi küresel olarak kripto ve Blockchain ekosistemlerinin büyümesini destekliyor. Türkiye hem bölgesel hem de küresel olarak Blockchain teknolojisinde bir öncü olma potansiyeline sahip. Sektörler arası bir yaklaşımda yerel çabaları yönlendiren Blockchain Türkiye Platformuna katılarak Blockchain ekosistemini artırmak için küresel uzmanlığımızı ve bilgimizi önemli yerel oyuncularla paylaşıyoruz.

Blockchain Türkiye Platformu’nun bu şekilde önemli bir oyuncu ile işbirliği içinde çalışacak olması kesinlikle ülkemizde Blockchain ve kripto para gelişmelerine katkı sağlayacaktır. Dolayısıyla bu tür işbirliklerini daha fazla görmek, ülkemizin Blockchain liderliği konusunda daha fazla adım atması demek olacak…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Hash Rate’i ve Zorluğunun Fiyatla Olan İlişkisi!

Sonraki Haber

Kanadalı Kripto Borsaları Menkul Kıymet Düzenlemelerine Dahil Oluyor

İlgili Haberler