Türk Şirketten Blockchain Hamlesi

İlayda Peker

IBM ve Danimarkalı lojistik devi Maersk tarafından oluşturulan Blockchain nakliye platformu TradeLens, Türk sermayeli büyük bir uluslararası terminal operatörü ile anlaşma imzaladı.

TradeLens, ilk olarak Nisan 2018’de IBM ve Maersk tarafından başlatılan, konteynerli nakliye ve lojistik için tasarlanmış küresel bir tedarik zinciri yönetimi platformu olarak karşımıza çıkıyor. Sistem, bir yandan tedarik zinciri verilerinin değişmez ve güvenli bir şekilde izlenmesine imkan tanırken bir yandan da Blockchain ile verilerin paylaşılmasına olanak tanıyan standartlara dayalı açık API’ler sağlıyor.

Türkiye’den Blockchain Hamlesi

11 ülkede 22 terminal ve 6 iç terminali işleten Türk sermayeli YILPORT Holding’in, Türkiye’deki Gebze ve Gemport terminallerinden alınan verileri Temmuz 2020’de Tradelens ile entegre etmeye başladığı bildirildi. Yapılan açıklamalara göre entegrasyon tamamlandığı ve terminal operatörü, varlıkların ve konteynere alınmış kargonun daha verimli yönetimine yardımcı olacak veri akışlarına erişebilecek.

Bunun yanında yapılan açıklamalara göre Yılport ve platform arasındaki API destekli veri alışverişinde altı ana mesaj çalışacak: Giriş, çıkış, gemi yükü, gemi boşaltma, gerçek yükleme tarihi listesi ve gerçek boşaltma tarihi listesi.

Öte yandan TradeLens aracılığıyla, bu konteyner sevkiyatıyla ilgili verilere, nakliyeciler, acenteler, liman operatörleri, gümrük yetkilileri veya finansal hizmet sağlayıcıları gibi tedarik zincirindeki bir dizi farklı paydaş Blockchain üzerinden erişebilecek.

Ayrıca IBM ve Maersk’in öncü girişiminin, dünyanın dört bir yanından çeşitli devlet kurumlarını ve gümrük makamlarını koordine ederek Endonezya, Tayland, Azerbaycan, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’yı kendine çektiği biliniyor.

Bunların yanında yapılan bazı açıklamalar özellikle COVID-19 sonrasında Blockchain teknolojisinin değerinin daha çok anlaşıldığını ve daha çok kullanılmaya başladığını ortaya koyuyor.Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bu Altcoin Önümüzdeki Günlerde Bitcoin’i Geride Bırakabilir

Sonraki Haber

Chainlink’in Düşüşünün Sebebi Belli Oldu

İlgili Haberler