Türk Sanatçının Blockchain Tabanlı Eserleri Rekor Kırdı!

İlayda Peker

Ödüllü Türk 3D motion designer Murat Pak, analitik platformu CryptoArt’tan elde edilen bilgilere göre Blockchain tabanlı sanat eserlerini toplamda 1 milyon doların üzerinde bir değere satan ilk sanatçı oldu.

Türk Sanatçının Eserlerine Rekor Rakam

CryptoArt, SuperRare, Nifty Gateway, MakersPlace ve Async Art gibi en büyük kripto sanat piyasalarındaki sanatçıları ve sanatçıların eserlerini takip ediyor. Bunlar da Blockchain sanat sahnesinin büyük bir kısmını oluşturuyor.

CryptoArt’ın verilerine göre, Pak’ın çeşitli platformlarda yer alan 268 sanat eseri, toplam 1.079.382 dolar yani 1.881 Ethereum karşılığında satıldı.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda çok gururlu olduğunu ifade eden Pak, “Bu dönüm noktası için çok minnettarım. Başarıya giden yolu planlamak her zaman mümkün değildir. Elbette çok çalışıyorum ve elimden gelenin en iyisini yapıyorum, ancak bazen kontrolümüz dışındaki şeyler çok daha önemlidir, Cryptoart’ta olduğu gibi. Bazen gezegenler doğru sıralanır.” sözlerini kullandı.

Murat Pak Kimdir?

Geçmişte tasarım, görsel iletişim ve iletişim teorileri okumuş olan Pak, şu anda Yeni Medya, Tasarım ve Etkileşim/UX alanlarında doktora yapmak için çalışıyor. Bununla birlikte eserleri için ilham kaynağı ile ilgili yaptığı IdN Magazine’e yaptığı açıklamalarda sanatçı, “İlham genellikle basit anlardan veya müzikten geliyor. Basit anlar, göründüğünden daha fazla önem taşıma potansiyeline sahiptir. Tüm işimin arkasındaki ideolojiyi basit ve etkili tutmaya çalıştım.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan geçtiğimiz yıllarda Pak’ın sanat eserleri sayısız dergi ve festivale ek olarak Vimeo, IdN, OFFF, Motionographer, GraphicDesign, Fubiz, Designcollector, Shots, Stash, Computerarts’ta gösterildi.

Blockchain Tabanlı Sanat

Non-fungible token’lar biçiminde dijitalleştirilen Blockchain tabanlı sanatın popülaritesi katlanarak büyümeye devam ediyor. Daha dün 17 yaşındaki sanatçı Fewocious, kripto sanat eserlerinden birini 21.350 dolara sattı. Ayrıca CryptoArt’ın en çok hasılat yapan sanatçılar listesinde de genç sanatçı 18. sırada yer aldı ve kreasyonları için toplamda 171.934 dolar kazandı.

Görüldüğü gibi artık kripto para birimleri ve Blockchain her yerde. Yalnızca finans alanında değil; sanattan tedarik zincirlerine, online oyunlardan sağlık sektörüne, seçimlerden sosyal yardım alanlarına kadar birçok alanda artık hem kripto para birimlerini hem Blockchain teknolojisini görüyoruz.Total
13
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü CEO: 2021 Bitcoin (BTC) Ve Ethereum’un (ETH) Yılı Olacak!

Sonraki Haber

Ünlü İkizler: “Bitcoin, Altının Piyasa Değerini Geride Bırakacak!”

İlgili Haberler