Türk Lirası Binance’da En Çok İşlem Gören Para Birimi Oldu

Bitcoin Haber

Binance kripto para borsasının yakın zamanlı bir çalışmasına göre, Eylül ayında Türk lirası, Binance platformunda en çok işlem gören fiat para birimi oldu. ABD, Hindistan ve Birleşik Krallık’ın ardından dünyanın dördüncü büyük kripto para piyasasına sahip olan Türkiye’de, Türk lirası Eylül ayının başında toplam fiat hacminin %75’ini oluşturdu.

TL ile yapılan kripto işlem çiftlerindeki bu artış, Türk piyasasına yönelik kripto yatırımcılarının son zamanlardaki akınına bağlanıyor. Binance çalışmasına göre katılımcıların %27’si geçtiğimiz yıl içinde yatırımcı olarak kripto piyasasına giriş yaptı ve sadece %8’i son altı ayda katıldı.

Çoğu katılımcı, 5.000 TL’ye (yaklaşık 175 dolar) kadar fonlarını kripto para birimlerinde tutuyor ve yatırım tercihlerinde gayrimenkul öne çıkıyor. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, Türkiye’nin kripto paralara olan ilgisinin ana sebeplerinden biri karlılık. Kripto piyasasında kolay veri takibi, varlık alımları için asgari limitlerin olmaması ve düşük işlem maliyetleri, yeni yatırımcılar için dikkate değer itici faktörler olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, kripto ile ilişkili doğal riskler, pek çok Türk yatırımcı arasında güven eksikliğine yol açtı.

Geçtiğimiz üç yıl içinde Türkiye’deki kripto para kabul oranı %16’dan %40’a yükseldi ve böylece Türkiye, Chainalysis’in 2023 Küresel Kripto Kabul Endeksi’nde 12. sırada yer aldı. Türkiye, 2023 depremi sırasında kripto para birimleri üzerinden insani yardım alarak global olarak da dikkat çekti.

Türkiye’de kripto sektörünün benimsenmesi yavaşlama belirtisi göstermiyor ve ülkenin kripto varlıkları yönetmek için Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) gri listesinden çıkarılmasını ikna etmek amacıyla yeni düzenlemeler hazırlanıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin izleme organizasyonu tarafından belirlenen 40 standardın tümüne uyduğunu, kripto varlıklarla ilgili olan biri dışında, belirtti ve gri listeden çıkarılmak için meclise bir kripto varlıkları yasası teklif etme planlarını dile getirdi, ancak henüz halka sunulan yasal değişiklikler yok.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Qtum Coin: Bitcoin ve Ethereum’un Özelliklerini Birleştiren Kripto Para

Sonraki Haber

BONK Token’ında Yükseliş Eğilimi ve Piyasa Değerlendirmesi

İlgili Haberler