Tüm Piyasalar Düşüyor, Para Nereye Gidiyor?

İlayda Peker

Bu hafta, Koronavirüs korkuları yoğunlaştıkça küresel borsalarda çok büyük düşüşlere şahitlik ettik. Kripto paralar, altın ve gümüş adeta darbe aldı. Peki, bütün para nereye gidiyor?

40 Milyar Dolarlık Kripto Eridi

Pazartesi gününden bu yana kripto para piyasası toplam hacminde 40 milyar dolarlık yani yaklaşık olarak %14’lük bir düşüş yaşandı. Bu durum dönem dönem oldukça volatil olabilen kripto para piyasaları için çok da garip bir durum değil.

Ancak bununla beraber kripto para piyasası toplam piyasa hacmi hala yılbaşında olduğu seviyeden daha yüksek bir seviyede yer alıyor. Bu sebeple de bazı analistler bunun yalnızca bir düzeltme olduğunu ve korkulmaması gerektiğini ifade ediyor.

Bunun yanında bazı analistler de Bitcoin’in önemli destek noktalarını arka arkaya kırdığını ve bunun da daha düşük seviyelerin işareti olduğunu dile getiriyor.

Kripto para piyasasının yanı sıra hisse senedi piyasalarında da bu hafta düşüşler yaşandı. Küresel borsalar, Ekim 2008’deki çöküşten bu yana en kötü haftalık düşüşlerini sergiledi. Fundstrat Global Advisors kurucu olan ve bir kripto boğası olarak tanıdığımız Tom Lee mevcut durumla ilgili “Bu normal değil ve piyasa bize açıkça bir değişiklik olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Gerçekten Lee’nin açıklamalarında belirttiği gibi şu anda finansal piyasalar hiç normal değil… DOW göstergesi 3.600 puan geriledi, gümüş %10 düştü ve altında da geri çekilmeler var. Yatırımcılar küresel olaylara çok büyük bir şekilde tepki gösteriyor gibi görünüyor.

Paranın Takibi

Bloomberg’e göre altın, 2013’ten bu yana en büyük gün içi fiyat düşüşünü sergiledi. Ayrıca gümüşün yaşadığı %10’luk düşüş ile ilgili, “Gümüşün, endüstriyel talep konusundaki endişelerin büyük olduğu ve daha yerleşik diğer güvenli liman varlıklarına karşı kaybettiği görülüyor.” ifadeleri kullanıldı.

Tüm bu verilere bakıldığında insanlar bir süre paralarını nakit olarak tutmayı tercih ettikleri ifade edilebilir…

Kaynak: Bitcoinist


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
SmartCash SMART Nedir

SmartCash Coin Nedir?

Sonraki Haber

Bitcoin Madenciliği İçin En Uygun Yer: Teksas

İlgili Haberler