Tüm Piyasa Düşerken Stablecoin’lerde Durum Nasıldı?

İlayda Peker

Koronavirüs salgını gibi küresel olayların etkisiyle yatırımcılar satış baskısında kaldıkları için tüm piyasalar gibi kripto para piyasaları da bir düşüş yaşadı. Ancak bu süreç içinde stablecoin’ler kripto para birimlerinin ayakta kalan tarafı gibi görünüyor.

Stablecoin’ler Güçlü Kaldı

Son birkaç aydır stablecoin’ler hem kripto para piyasasından çıkma istemeyen hem de doların şemsiyesinin altında kalmak isteyen yatırımcılar için biçilmiş kaftan olarak işlem gördü.

Likiditesi en yüksek olduğu ifade edilen Tether (USDT) yatırımcıların ilk tercihi olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan 300 milyon dolar değerinde USDT’nin Tron Blockchain’inden Ethereum Blockchain’ine geçmesiyle çok daha fazla DeFi projesi USDT’yi entergre etme imkanı buldu.

Öte yandan MakerDAO tarafından piyasaya sürülen ve gizlilik odaklı bir kripto para birimi olan DAI, USDC ile birlikte DeFi ekosisteminin birincil kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Piyasa yaşanan son düşüşleri DAI işlem hacminde artışlara sahne olduğu ifade ediliyor.

Dolayısıyla piyasada yaşanan büyük düşüşler sırasında bir varlığa sabitlenmiş olan ve varlığın fiyatı ile hareket eden stablecoin’ler doğal olarak çok büyük fiyat hareketlerine sahne olmadı.

Genel piyasa koşullarında da çok fazla fiyat hareketleri olmadan ilerleyen stablecoin para birimleri risk almak istemeyen ama yeniliklerden de uzak kalmak istemeyen yatırımcıların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla düşüş eğilimindeki piyasada stabelcoin’lerin yerlerini korumuş olması ve işlem hacimlerinin artmış olması çok da şaşırtıcı değil…


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Büyük Kıyımdan Sonra Kripto Para Piyasası Sakinleşti

Sonraki Haber

Marlin Coin Nedir?

İlgili Haberler