Tüm Gözler Bitcoin ve Ethereum’da: BTC ve ETH Hangi Yöne Gidecek?

İlayda Peker

Kripto para ekosisteminde Pazartesi günü başlayan düşüşün etkileri bugün de devam ediyor. Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para birimlerinde görülen aşağı yönlü hareketler piyasada endişelerin oluşmasına yol açıyor.

Bitcoin ve Ethereum Fiyatları

Yaklaşık olarak bir buçuk aydır 42.000 dolar üzerinde işlem gören Bitcoin, 21 Eylül’de 39.500 dolara kadar sarktı. Her ne kadar yazının kaleme alındığı an itibari ile 42.000 dolar üzerinde işlem görse de BTC’nin bir hafta önce göre %10 ve bir ay öncesinde göre %15 daha düşük değer ile ilerlediği görülüyor.

Bitcoin’in yanı sıra piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para olan Ethereum’da da gözle görülür düşüşler var. Yazının kaleme alındığı an itibari ile 2.870 dolar bandında işlem gören ETH fiyatının 3.000 dolarlık önemli desteği kaybetmiş olması dikkatleri çekti. Ayrıca ETH’da destek olan 3.000 dolarlık seviye şu anda direnci dönüşmüş durumda.

BTC ve ETH Fiyat Beklentileri

Yaşanan bu düşüşlerin ardından alım baskısının artması ile birlikte piyasa yeniden yönünü yukarı çevirebilir. Ancak bunun için Bitcoin’in 42.000 doları ve ETH’un 2.800 doları kaybetmemesi gerekiyor.

BTC’de 42.000 doların dirence dönüşmesi satış baskısı arttırabilir ve bu da başka bir düşüşü tetikleyebilir. Bunun yanında eğer 42.000 dolar yeniden güçlü bir desteğe dönüşürse ilk güçlü direncin 45.000 dolar seviyesinde olacağı düşünülüyor.

ETH’da ise ilk olarak 3.000 doların geri alınması ve bu seviyenin desteğe dönüşmesi gerekiyor. Bitcoin’de yaşanacak olası bir yukarı yönlü hamle ETH’u da etkileyeceği için ilk olarak BTC’nin yukarıda belirtilen hamleleri yapması gerekiyor.

Altcoin’lerde Son Durum

İki büyük kripto para biriminde oluşan aşağı yönlü hamleler doğal olarak altcoin’leri de etkiledi. Piyasa değeri bakımımdan en büyük dördüncü kripto para olan Cardano (ADA) son bir haftada %13 değer kaybederken, en büyük beşinci kripto para olan Binance Coin (BNB) %15, Ripple (XRP) %14 ve Solana (SOL) %21 kayıp yaşadı.

Altcoin birimlerindeki hareketlerin iki büyük kripto para birimine göre şekillendiği düşünüldüğünde şu anda tüm gözlerin Bitcoin ve Ethereum’da olduğunu söylemek yanlış olmaz.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Para Piyasalarında Yeniden Korku Hakim!

Sonraki Haber

Son 1 Aylık Grafiklerde Hangi Kripto Para Birimleri Hala Karda?

İlgili Haberler