Tüm Gelişmelere Rağmen ETH Neden Yükselmiyor?

İlayda Peker

Son zamanlarda Ethereum’da yaşanan gelişmeler değerlendirildiğinde hem kripto para biriminin hem de Ethereum Blockchain’in gerçekten iyi ilerlemeler kaydettiğini ifade edebiliriz. Ethereum’daki ağ etkinliklerinin artması, geliştirmelerin devam etmesi, yükseltmenin yaklaşması ve DeFi’nin rekor rakamlara ulaşması bu ilerlemeler arasında sayılabilir. Ancak bunlara rağmen Ethereum fiyatı bu gelişmelere hiçbir tepki vermiyor gibi görünüyor.

Ethereum Ağı Güçleniyor

Ethereum fiyatlarında son zamanlarda yaşanan düşüşlere ve ilerlemelere fiyatların tepki vermemesine rağmen ETH karşımıza piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para olarak çıkmaya devam ediyor.

Bunların yanında Blockchain analitik araştırmalarına göre, son 24 saat içinde Ethereum ağında 70.000’in üzerinde yeni adres oluşturuldu ve buna ek olarak 245.000 aktif adres var. Bu rakamlar ağın gayet aktif bir şekilde kullanıldığını gösteriyor.

Öte yandan geçtiğimiz ay Ethereum üzerine yapılan değerlendirmeler de işlerin oldukça iyi ilerlediğini gösteriyor. Yapılan araştırmalar; Ethereum’da halihazırda 9 milyondan fazla blok olduğunu, sıfır hesap bakiyesi olan 15,6 milyon adres olduğunu dApp kullanımında popüler bir dijital kart oyun oyunu olan Gods Unchained’de rekor sayıda ERC-721 işleminin yer aldığını gösteriyor.

Ayrıca geçtiğimiz 6 ay boyunca toplam kripto para piyasası kapitalizasyonunda yaşanan %50 düşüşe rağmen Ethereum’un merkezsiz finansmanında da büyüme devam ediyor. DeFi protokollerinde kilitlenen toplam ETH miktarı, geçen haftaki rekorun da biraz üstüne çıkarak 2.7 milyon ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Peki, Fiyat Neden Tepki Vermiyor?

Günümüzdeki duruma bakıldığında Ethereum ile ilgili tek olumsuz şeyin fiyat hareketleri olduğu ifade edilebilir. Ben Ethereum’da yaşanan bu fiyat tıkanmasını bir nevi Ripple’ın yaşadığı duruma benzetiyorum.

Piyasa değeri bakımından üçüncü sırada yer alan Ripple da birçok olumlu gelişme yaşamasına ve şu anda ödeme sistemi olarak adeta parlamasına rağmen fiyat, yatırımcıların beklediği seviyelere ulaşamıyor.

Bunların yanında bence Ethereum yol haritasından yaşanan gecikmeler ve bazı gelişmelerin söz verilen tarihlerde gerçekleşmemiş olması ETH’a olan güveni zedelemiş olabilir ve bu da fiyata yansıyor olabilir.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Altcoin Kıyameti: Ölen Altcoin Sayısı Yükseliyor

Sonraki Haber

Bitfinex, Lightning Network’ü Desteklemeye Başlıyor

İlgili Haberler