Tucker Carlson’dan İlginç Bitcoin Teorisi

Bitcoin Haber

Tartışmalı Fox haber televizyonu sunucusu Tucker Carlson, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki havayolu gecikmelerini Bitcoin fiyatındaki artışla ilişkilendirmeyi amaçlayan ilginç bir komplo teorisi öne sürdü.

Carlson’ın Teorisi

Yaygın gecikmelerin arkasındaki bilgisayar kesintisinin fidye yazılımından kaynaklanmış olabileceğini öne sürdü ve ABD Hükümetinin fidyeyi ödemek için büyük miktarda Bitcoin satın almış olabileceğini teorileştirdi. Ancak iddiaları için herhangi bir kanıt sunmadı.

Fox News kanalında 17 Ocak’ta yayınlanan “Tucker Carlson Tonight” programında konuşan Carlson, ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) 11 Ocak’ta yaşanan kesintiyi teyit etmesinin hemen ardından Bitcoin (BTC) fiyatının %20’den fazla arttığını savundu:

Bunun gibi fidyelerin neredeyse tamamı Bitcoin ile ödeniyor. Dolayısıyla ABD hükümeti fidye ödemek için büyük miktarlarda Bitcoin satın alıyor olsaydı, Bitcoin fiyatları elbette yükselirdi. Asıl soru şu: Böyle bir şey oldu mu? Evet, oldu. Geçen Perşembe günü ülke çapında yapılan yer durdurma eyleminden bu yana Bitcoin fiyatı yaklaşık %20 arttı. Bu bir tesadüf mü?

Tucker’ın internetteki hayran kitlesi teorinin makul olduğuna inanıyor gibi görünse de, kripto topluluğu tarafından daha az iyi karşılandı. FactoryDAO’nun kurucusu Nick Almond, 13.500 Twitter takipçisine Tucker’ın çılgın teorisini “maksimum tin foil” olarak tanımladı.

İddialar Doğru Mu?

Almond, teoriyi destekleyenlere, ABD hükümetinin fidyeleri ödemek için açık piyasadan milyarlarca Bitcoin satın alacağından çok şüphelendiğini söyledi.

Blockstream CEO’su ve cypherpunk Adam Back de 506.000 Twitter takipçisine Carlson’la dalga geçerek iki olayın tam da Carlson’ın tarif ettiği gibi bir tesadüf olduğunu belirtti.

Crypto Twitter’da teoriye karşı öne sürülen diğer argümanlar arasında ABD hükümetinin zaten büyük miktarda el konulmuş Bitcoin’e sahip olduğu, eğer satın alırsa bunu OTC olarak satın alacağı ve Bitcoin izlenebilir ve şeffaf olduğu için büyük fidyelerin Monero ile ödenmesinin daha olası olduğu yer aldı.

Stack Hodler 30.000 takipçisine FTX tarafından 5 milyar dolarlık varlığın geri kazanılmasının kripto piyasalarındaki toparlanma için daha olası bir açıklama olduğunu belirtti.

Kesintinin ilk iki gününde 1.300’den fazla uçuş iptal edildi ve 10.000 uçuş daha ertelendi.

FAA 11 Ocak’ta yaptığı açıklamada, kesintinin Hava Görev Bildirimi (NOTAM) sistemindeki “hasarlı bir veritabanı dosyasından” kaynaklandığını ve bunun bir siber saldırıdan kaynaklanmadığını belirtti.

Sorunun giderildiği ve çoğu uçuşun normal operasyonlarına devam ettiği bildirildi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC): 2023’ün Yüzde 23’lük Rallisinin Ardından Ne Gelecek?

Sonraki Haber

Bitcoin Temel Teknik Göstergeleri Aşırı Alımı Mı Gösteriyor?

İlgili Haberler