Trump Destekçilerinin Kripto Projesi Hacklendi!

Fatih Çetin
MAGACOIN hacklendi, tüm gizli bilgiler ortaya saçıldı.

Yakın zamanda tanıtımı yapılan MAGACOIN, bir sonraki seçimlerde Donald Trump’ı desteklemek için başlatılmıştı. Proje lansmanını henüz yeni yapmışken, hack iddialarıyla gündeme geldi. Seçimin haksız şekilde Biden’a verildiğini iddia eden Trump fanatikleri bu projeye yoğun ilgi göstermişti.

MAGACOIN Hacklendi

Önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde Trump yanlısı adayları desteklemek için yaklaşık 75 Milyon MAGACOIN oluşturulmuştu. Açılışı geçen hafta yapılan kripto projesi veri ihlalleriyle gündeme geldi. The Guardian’a göre sisteme kaydolan kullanıcıların IP adresleri, şifreleri ve e-posta adresleri siber saldırganlar tarafından ele geçirildi. MAGACOIN zayıf güvenlik önlemleri sebebiyle yoğun eleştirilere maruz kaldı.

Eski ABD Başkanı Trump yeniden seçimlere katılacağını “Amerika’yı Yeniden Harika Yap” sloganıyla duyurmuştu. MAGACOIN ise ismini buradan alıyor ve 2022 seçimlerinde Trump yanlılarını maddi olarak desteklemeyi hedefliyor.

Hack Olayının Detayları

The Guardian’a hack olayının detaylarını anlatan saldırgan sistemlere 1000 civarı kayıtlı üye olduğunu söyledi. Bunlar arasında sosyal medyada çok fazla takipçisi olan muhafazakar figürler, tanınmış Cumhuriyetçiler de bulunuyor. Ortalama her bir üyenin 100 MAGACOIN sahibi olduğunu söyleyen hacker, bazı üyelerde çok fazla varlık olduğunu iddia ediyor.

Projenin reklam anlaşması yaptığı radyocu ve sosyal medya uzmanlarına 1.000’er MAGACOIN dağıtılmış.

Marc Zelinka tarafından geliştirilen projede danışman Reilly O’Neal’da görev alıyor. Bu iki isim toplam arzın önemli bir kısmını 2 Milyon adeti elinde bulunduruyor.

Üstelik bu sistem sayesinde bazı siyasilerin de fonlanmış olabileceği savunuluyor. Birçok trolün bu projeden ücretsiz token alarak Trump argümanlarını savunduğu iddia ediliyor. Amerika’da lobicilik faaliyetlerini el altından yapılması yasal değil ve suç teşkil ediyor.

Trump’ın Demokrat Joe Biden’a kaybettiği ABD seçim sonuçlarının günü olan 3 Kasım 2020’de sözde haklarından mahrum bırakılan 75 milyon seçmeni temsil etmek için yaklaşık 75 milyon MAGACOIN oluşturuldu. Trump o dönem itiraz ettiği birçok sandığı kaybetti ve yine de seçimlerde hile yapıldığını savundu.

Kripto karşıtı Trump’ın bu projeye nasıl baktığı henüz bilinmiyor. Geçtiğimiz ay Trump “Bitcoin sadece aldatmaca olarak görünüyor, dolara bir rakip istemiyorum” demişti.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Dünyanın En Büyük Bankalarından Biri Kripto Hizmeti Sağlayacak

Sonraki Haber

Kripto Piyasası Yüzünü Yeniden Yukarı Çevirdi: BTC 35.000 Dolara İlerliyor!

İlgili Haberler