TOR Ağı Sayesinde Anonimlik Artıyor

İlayda Peker

Bitnodes’dan gelen son verilere göre 2020 yılında Bitcoin node’ları içinde TOR Ağı sayesinde büyük bir yeni anonimlik hareketi getirdi.

Gizlilik Yeniden Sahnede

2020 yılının birçok açıdan Bitcoin için büyük bir yıl olması bekleniyor. Bunların başında Mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen Bitcoin madencilik ödülü yarılanması geliyor. Bunu  yanında Bitcoin ağını daha verimli hale getirmesi beklenen bir güncelleme de merakla bekleniyor. Bu iki olayın yeni fiyat rekorları getireceği dolayısıyla piyasada bir boğa koşusunun bağlayacağı ifade ediliyor.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda tüm gözlerin BTC’de olması şaşırtıcı değil ve atılan her adım dikkatli bir şekilde inceleniyor. Bu yüzden birçok isim son zamanlarda Bitcoin node’larında büyük bir eğilim değişikliği olduğunu fark etti.TOR (The Onion Router) Ağının kullanımı sayesinde, Bitcoin node’larının artık tamamen anonim hale geldiği ifade ediliyor.

Bitnodes’dan elde edilen verilere göre, Ocak ayının ilk iki haftasında anonim node sayısının oranı %2,1’den %19,7’ye yükseldi. Bu da TOR ağının en büyük katkısı olarak görülüyor.

TOR Network Kullanımı Artıyor

Anonim node sayısındaki artışın sebebi bilinmemekle beraber gizlilik ve anonimliğe odaklanan TOR ağının, BTC ağının bir node kurulumu sırasında karşılaştığı sorunlarla başa çıkmak için çok yararlı bir araç olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan Bitnodes’dan alınan veriler TOR ağını kullanan node sayısının yaklaşık iki yüz ile iki bin arasında arttığını gösteriyor. Benzer büyüme daha önce de özellikle geçen yılın yaz aylarında fark edilmişti. 2019’un ortalarında TOR ağını kullanan node sayısı, normal seviyelere düşmeden önce yaklaşık iki hafta üç kat artış gösterdi.

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Classic Labs, UNICEF İle Ortaklık Kurdu

Sonraki Haber

Boğa Koşusunun Sinyalleri Verildi: Yarılanma Ve Teknik Göstergeler Çakışıyor!

İlgili Haberler