Thodex’e Polis Baskını: Olay İle İlgili son Gelişmeler Neler?

İlayda Peker

Son günlerde Türk kripto para ekosistemine Thodex olayının damga vurduğunu yanlış olmaz. Geçtiğimiz günlerde kullanıcılar Thodex’e ulaşamadıklarını, işlemlerini gerçekleştiremediklerini ve muhatap bulamadıklarını ifade ederek şikayetlerini dile getirmeye başladı. Yaşanan son gelişmeler ise endişelerin artmasına sebep oldu.

Thodex’te Neler Oldu?

Kripto para borsası Thodex ile ilgili şikayetlerin artmasının ardından borsa bir açıklama paylaştı. Yapılan açıklamada, bir ortaklık anlaşması sebebiyle işlemlerin durdurulduğu ve bu durumun 4 ile 5 gün sürebileceği belirtildi.

Açıklamada internette yer alan olumsuz haberlerin gerçeği yansıtmadığının da altını çizen borsa, kullanıcıların varlıklarla ilgili herhangi bir endişeye kapılmaları için sebep olmadığını da belirtti.

Ancak bu açıklamaların gerçeği yansıtmadığı ve ortaklık gibi bir durumun söz konusu olmadığı iddiaları birçok isim tarafından dile getirildi.

Bu gelişmelerin ardından kullanıcılar ve avukatlar Thodex ile ilgili suç duyurusunda bulundular ve yurt dışına çıkış yasağı ve şirket hesaplarına el koyma isteklerini ilettiler. Ancak ortaya çıkan bilgilerde 20 Nisan’da borsa kurucusu Faruk Fatih Özer’in İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına çıktığı belirtildi.

Buna ek olarak borsa CEO’sunun sosyal medya hesaplarını kapatmış olması da hem tartışmaların büyümesine hem de endişelerin artmasına sebep oldu.

Borsa Binasına Polis Baskını

Tüm bu şikayetlerin ve olayların ardından emniyet ekipleri bugün Thodex’in Kadıköy’deki ofisine baskın düzenledi. Emniyet ekipleri borsa ofisinde incelemelere başladı ancak şu an için yapılan bir açıklama bulunmuyor.

Bunun yanında yapılan açıklamalara göre Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından nitelikli dolandırıcılık ve suç örgütü kurmak suçundan re’sen soruşturma başlatıldı.

Bunlara ek olarak ortaya atılan iddialar arasında Thodex’in 300.000’in üzerinde kullanıcısı olduğu ve Özer’in kullanıcı fonlarını kendi hesabına aktararak 2 milyar dolar ile Arnavutluk Tiran’a gittiği iddiaları da bulunuyor. Her ne kadar kullanıcı sayısı ve 2 milyar dolarlık rakamın gerçeği yansıtmadığı düşünülse de Özer’in yurtdışına çıkmış olması paniği artırıyor.Total
23
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Rusya, Dijital Ruble Planlarına Hız Verdi!

Sonraki Haber

Akita Inu: Sıradaki Dogecoin (DOGE) Olabilir mi?

İlgili Haberler