Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer’e 11.196 Yıl Hapis Cezası

Bitcoin Haber

Türkiye merkezli kripto para borsası Thodex’in CEO’su Faruk Fatih Özer, birçok suçtan dolayı 11.196 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İstanbul’daki bir mahkeme, Özer’i binlerce kripto yatırımcısını 2 milyar dolardan fazla dolandırdığı gerekçesiyle ağırlaştırılmış dolandırıcılık, suç örgütü liderliği ve kara para aklama suçlarından hüküm giydirdi. Özer ve iki kardeşi hapis cezası aldı.

Özer, savunmasında kendisinin herhangi bir kurumu yönetebilecek kadar zeki olduğunu ve şirketinin bir suç örgütü olsaydı, bu kadar amatörce davranmayacağını belirtti.

Özer, 2017 yılında Thodex’i kurmuştu. Nisan 2021’de Thodex’in iflasının ardından Arnavutluk’a kaçmıştı ve Ağustos 2022’de Arnavutluk’ta tutuklandı. Uzun bir yasal süreçten sonra Nisan ayında Türkiye’ye iade edildi.

Kripto yatırımcılarının toplam kayıp miktarı net değil, ancak savcılık iddianamesinde 13 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Öte yandan, Türk medyası ve bir Chainalysis çalışması, kullanıcıların 2 milyar dolar ve Thodex’te kaybedilen kripto paranın değerinin 2,6 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Thodex’in çöküşü, Türkiye’deki kripto topluluğunu olumsuz etkiledi ve kripto firmaları ve borsaları üzerindeki incelemeleri arttırdı. Bu durum, Türk Lirası’nın devalüasyon riski ile karşı karşıya olduğu bir dönemde yüksek enflasyonla mücadele edilen Türkiye’de kriptoya yönelen yatırımcıların yaklaşımlarını da etkiledi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Piyasası Düşüş Eğiliminde: Bitcoin ve Altcoinlerde Yüksek Değer Kayıpları

Sonraki Haber

FCA, Yeni Kripto Düzenlemelerinin Uygulama Tarihini Erteledi

İlgili Haberler