The Rise and Rise of Bitcoin Belgeselinde İşlenen Konular ve Karakterler

Bitcoin Haber

Bitcoin ile ilgili ilk uzun metraj belgesel film “The Rise and Rise of Bitcoin” 10 Ekim’de Vimeo ve iTunes üzerinde izleyici ile buluşuyor.

Daniel MROSSFilmde rol alan karakterleri bitcoin ile ilgili haberleri takip edenler az çok tanıyorlar. Belgeseli izlemeyi düşünenler arasında bitcoin dünyasına ilk kez adım atacak izleyiciler için bu kişileri birkaç kısa paragrafta tanıtmak istedik.

35 yaşında bir bilgisayar programcısıdır. Filmin yönetmeni Nicholas MROSS‘un kardeşi olan Daniel, bitcoin ile tanışmasının ardından hayatındaki değişmeleri bize aktarıyor.

bitcoin-daniel-mross
Daniel MROSS

Charlie SHREM

24 yaşındaki Charlie, ilk bitcoin şirketlerinden olan BitInstant’ın kurucusudur. Ülkemizde basının yanlış bilgilendirmesi sonucu bitcoin CEO’su olarak tanınmıştır. Silk Road adlı yasa dışı site olan bağlantıları yüzünden halen ev hapsinde bulunmaktadır.

charlie-shrem
Charlie SHREM

Gabriel SUKENIK

Coinapult adlı bitcoin cüzdan servisinde yöneticidir.

Jered KENNA

ABD’de açılan ilk bitcoin borsası Tradehill’in kurucusu ve eski CEO’sudur.

Erik VOORHEES

Bitcoin girişimcisi ve aktivisti olan Erik bir çok projeye imzasını atmıştır. En çok bilineni bitcoin ile çalışan ilk dice sitesi SatoshiDice’tır.

Erik-VOORHEES
Erik VOORHEES

Gavin ANDRESEN

Bitcoin sisteminin mucidi Satoshi NAKAMOTO ile çalışan ilk programcılardandır. NAKAMOTO‘nun izini kaybettirmesinden sonra projeyi ana geliştirici olarak devralmış ve yazılımın gelişmesini sağlamıştır.

Gavin ANDRESEN
Gavin ANDRESEN

Mike CALDWELL

Bitcoin’leri altın ve gümüş görünümlü bastığı “Casascius Coins” ile ilk kez fiziksel anlamda paraya dönüştürmüştür.

Mark KARPELES

İlk ve bir zamanların en büyük bitcoin borsası olan MT.GOX‘un kurucusudur. Borsa geçtiğimiz sene iflas ettiğini açıklamıştır. Mark KARPELES türkücü Kubat‘a olan benzerliği ile dikkat çekmektedir 🙂

mark-karpeles-kubat
Mark KARPELES (solda) ve Kubat (sağda)

Roger VER

Bitcoin tutkusu yüzünden “Bitcoin Jesus” adı verilen yatırımcıdır. Bitcoin’in tanıtımı amacıyla dünyayı gezmektedir.

Roger VER
Roger VER

Jennifer SHASKY CALVERY

ABD Hazine Bakanlığına bağlı Finansal Suçlar Yaptırım Ağı (Financial Crimes Enforcement Network) müdürüdür. Yönettiği kurumun görevi kara para aklama ve yasa dışı para işlemlerini takip etmektir.

Cameron WINKLEVOSS ve Tylor WINKLEVOSS

Bitcoin’e büyük yatırım yapmış Facebook zengini ikiz kardeşlerdir. Piyasadaki tüm bitcoin’lerin 100’de birini ellerinde bulundurmaktadırlar.

Cameron WINKLEVOSS ve Tylor WINKLEVOSS
Cameron WINKLEVOSS ve Tylor WINKLEVOSS

Tony GALLIPI ve Stephen PAIR

Satıcıların kolaylıkla bitcoin kabul etmesini sağlayan bitcoin ile ödeme sistemi BitPay’in kurucularıdır.

Brian ARMSTRONG ve Fred EHRSHAM

Bitcoin cüzdan servisi Coinbase’in kurucularıdır. Girişimleri büyük miktarda yatırım alarak ticari başarıyı yakalamış ilk bitcoin Start-up şirketlerinden biri olmuştur..,

Yifu GUO

Bitcoin madenciliği için özel üretilmiş donanımlar olan ASIC tabanlı çipleri yaratan ilk kişidir. Bu buluşun ardından bitcoin madenciliği artık CPU ve GPU ile üretimin mümkün olmadığı yeni bir çağa girmiştir.
 
İsimsiz Bay BITCOIN

Belgeselde Narkotik dağıtım işini sokaklardan Internet’e taşıyan satıcıdır.

İsimsiz Bay BITCOIN
İsimsiz Bay Bitcoin

Vitalik BUTERIN

Genç bir bilgisayar programcısı ve teknoloji yazarı olan Vitalik, ilk basılı bitcoin dergisi olan Bitcoin Magazine’in kurucusudur. Başta Ethereum olmak üzere kripto para tabanlı birçok projenin sahibidir.

Vitalik BUTERIN
Vitalik BUTERIN

Zach HARVEY

Bitcoin ATM üreticisi Lamassu kurucusu ve CEO’sudur
 
Bobby LEE ve Charles LEE

Bobby LEE, Çin’in en büyük bitcoin borsası BTC China‘nın kurucusu ve genel müdürüdür. Kardeşi Charles LEE ile bitcoin’den sonra en çok bilinen alternatif kripto para Litecoin‘in mucididir.

Bobby LEE
Bobby LEE

Bu belgesel filmi The Rise and The Rise of Bitcoin resmi sitesinden bitcoin veya kredi kartı ile ödeyerek satın alabilirsiniz.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Fotoğrafları

Sonraki Haber

Türkçe Bitcoin Haber Siteleri ve Blogları

İlgili Haberler