Tezos, EOS ve XRP İşlemleri Değer Aktarımı Sağlamıyor Mu?

İlayda Peker

Araştırmalar EOS, Tezos ve XRP‘deki işlemlerin büyük çoğunluğunun herhangi bir değer aktarmadığını ortaya koydu.

Bir önbaskı sitesi olan arXiv‘de yayınlanan bir araştırma makalesine göre, XRP Blockchain’i üzerindeki işlemlerin sadece %2’si ve Tezos (XTZ) üzerindeki işlemlerin sadece %18’i değer transferlerine yol açıyor. 1 Ekim 2019-31 Aralık 2019 döneminde ise EOS’taki işlemlerin %95’inin şu anda değersiz olduğu ifade ediliyor.

XRP İşlemleri

Araştırmacılar on-chain işlemleri sınıflandırdılar ve her kategoriyi toplama göre değerlendirdiler. Bunun sonucunda aslında Blockchain’lerin çok sayıda işlemle başa çıkabildiğini ancak şu anda özellikle yararlı şeyler için kullanılmadıklarını ifade ediyorlar ve “Analizimiz, işlemlerin sadece küçük bir kısmının değer aktarımı amacıyla kullanıldığını ortaya koyuyor ve XRP defteri üzerindeki işlemlerin sadece %2’si değer aktarımlarına yol açıyor.” ifadelerini kullanıyorlar.

Ripple’in baş teknoloji sorumlusu David Schwartz ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “İşlemler çok hızlı, ucuz ve Blockchain çok fazla kapasiteye sahip, sıfır değere yakın değer göndermemek için çok az teşvik var.” ifadelerini kullandı. Yetkili, işlemlerin çoğunun emir defterlerinde pozisyon için savaşan zararsız botlar olduğunu da açıklamalarına ekledi.

EOS ve XTZ

Araştırmada incelenen dönemde, EOS’taki işlemlerin %95’i, EIDOS token airdrop⁠ ile etkili bir şekilde değersiz token ile ilgiliydi. Ancak yapılan açıklamalarda, “EIDOS tokan’ından önce işlemlerin yaklaşık %50’si oyunlarla yapılan işlemlerdir. Geri kalanlar, token transferleri ve diğer oyunlar ve farklı web sitelerine yapılan ödemeler gibi çeşitli eğlence türleri arasında bölündü.” ifadeleri kullanıldı.

Tezos’ta işlemlerin ise %82’si onay bloklarında yer alıyor. Konuyla ilgili araştırmada, “Bu, her bloğun onaylanması için en az 32 desteğe ihtiyaç duyması ve ağdaki işlem sayısının hala düşük olmasından kaynaklanmaktadır” ifadeleri yer alıyor.

Kaynak: CointelegraphTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Negatif Oranlar Bitcoin İçin Bir Hediye Değil Mi?

Sonraki Haber

Salgın Bitcoin’i Nasıl Daha Güçlü Yapacak?

İlgili Haberler