Texas’dan Kripto Para Birimleri Adına Önemli Adım

İlayda Peker

Texas Bankacılık Departmanı dün, yasalara uymak konusunda yeterli protokollere sahip olmaları koşuluyla, devlet tarafından kiralanan bankaların müşterilerin adına kripto para birimi depolayabileceğini doğrulayan bir bildiri yayınladı.

“Hiçbir Şey Değişmedi”

Bu durum her ne kadar eyaletteki kripto para firmaları ve kullanıcıları için büyük bir zafer gibi görünse de bakanlığın görüşüne göre, hiçbir şey gerçekten değişmedi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda ise, “Teksas devleti tarafından kiralanan bankalar, müşterilerine çeşitli varlıklar için uzun süredir saklama. Dijital para birimlerinin muhafazası ve saklanması daha geleneksel varlıklarla ilişkili olan koşullardan zorunlu olarak farklı olacak olsa da, Teksas Bankacılık Departmanı, kripto para birimleriyle ilgili olarak bu hizmetleri sağlama yetkisinin zaten mevcut olduğuna inanmaktadır.” sözleri kullanıldı.

Öte yandan bildiri, ilgili bankalara özel anahtarların kopyalarını saklama ve hatta yalnızca bankalar tarafından kontrol edilen cüzdanlara kripto para transferlerini kabul etme seçeneği sunuyor. Ayrıca yapılan açıklamalara göre bankalar, bu tür hizmetleri sağlamak için üçüncü taraflarla ortaklık kurabilirler.

Ayrıca, trust yetkisine sahip bankalar, müşteriye karşı “varlığı güvenli bir şekilde tutmak ve talep üzerine zarar görmeden iade etmek” dahil olmak üzere belirli yasal yükümlülükleri olduğu anlamına gelen güvene dayalı saklama hizmetleri sunabilir.

Para Birimi Denetçiliği Ofisi

Ülkenin en iyi bankacılık düzenleyicisi olan Para Birimi Denetçiliği Ofisi (OCC), geçen yıl Teksas’takine benzer bir tavsiye yayınladı. Bu mektup, kripto para saklama hizmetlerinin ulusal bankaların yetki alanına girdiğini doğruladı. Bu kılavuzu Ocak ayında, ulusal tüzükleri olan bankaların ödeme faaliyetleri için blok zincirleri ve stablecoin’leri kullanmalarına izin veren bir mektup takip etti.

Bununla birlikte, OCC Vekili Denetçi Michael Hsu, eski bir Coinbase yöneticisi ve şu anki Binance.US CEO’su olan selefi Brian Brooks tarafından yayınlanan kripto para birimi yönergelerinin gözden geçirilmesi için çağrıda bulundu. Ancak bu inceleme, yalnızca OCC’ye bağlı bankalar ve kredi birlikleri için geçerli olacak.Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Twitter CEO’sundan Önemli Açıklama: Bitcoin Ödemeleri Geliyor Mu?

Sonraki Haber

Ethereum (ETH) Teknik Analizi – 11 Haziran 2021

İlgili Haberler