Tether’in Dolar Desteği Nereden Geliyor?

Tether’in Dolar Desteği Nereden Geliyor?

Bir Lightning Network geliştiricisinin tweet’ine yanıt veren Tether CTO’su Paolo Ardoino, onlarca ve hatta yüz milyonlarca kripto para şeklinde düzenli olarak basılan USDT’nin teminatının kaynağının ne olduğunu açıkladı. Ancak açıklamaları yorumlayan kullanıcıların çoğunluğu ikna olmuş görünmüyor.

Tether’in Basılması

Bir Lightning Network geliştiricisi olan Rene Pickhardt Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, USDT coin’lerinin Tether tarafından iddia edildiği gibi dolar rezervi ile doğru bir şekilde desteklenip desteklenmediğini sorguladı.

Pickhardt biraz da alaycı bir yaklaşımla Tether’ın USDT basma kontrolünü sürdürmesi halinde 26 trilyon daha USDT yayınlayıp FED bilançosu ile eşit hale gelebileceğini dile getirdi.

Bu açıklamaları yanıtlayan Paolo Ardoino, Tether’in yeni USDT‘yi desteklemek için sürekli olarak “havaleler” aldığını ifade etti. Tether CTO’suna göre, bu transferler birden fazla hedge fondan ve kripto sahibinden geliyor.

Öte yandan açıklamalara göre Tether web sitesi, kullanıcıların doğrudan nakit göndermesine ve bunu USD, EUR ve CNH ile desteklenen USDT’ye dönüştürmesine olanak tanıyor. Ayrıca Tether; Omni, Ethereum, Tron vb. gibi birçok platformda da üretilebiliyor. Şimdiye kadar, ERC20, Omni’den sonra USDT için en popüler standart olmaya devam ediyor ve onu Tron takip ediyor.

Kullanıcılar Şüpheli

Kripto kullanıcıları, Tether‘in dolaşımdaki tüm USDT’yi ve son zamanlarda çıkardığı kripto paraları desteklemek için yeterli USD’ye sahip olup olmadığı konusunda uzun zamandır şüphe duyuyorlar. Hatta bazı isimler Tether’i Fed ile karşılaştırıyor çünkü ikisinin de herhangi bir dayanak olmadan para bastığı ifade ediliyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.