Tether, Çin’de Kilit Rol Oynayabilir

Tether, Çin’de Kilit Rol Oynayabilir

Çin’de son zamanlarda dış ülkelere büyük bir sermaya çıkışı olduğu gözlemleniyor ve Blockchain analiz firması Chainalysis’in yeni bir raporuna göre, kripto para birimleri ve özellikle Tether (USDT) bu konuda kilit rol oynama potansiyeline sahip.

Raporda yapılan açıklamalara göre, Doğu Asya’daki kripto işlemlerinin %44’ünden fazlası bölgedeki ülkeler arasında gerçekleşiyor ve bu da bölgenin sektörde “kendi kendine yeten bir piyasaya en yakın” bölge olmasını sağlıyor.

Bununla birlikte son 12 ayda, Doğu Asya’nın küresel kripto aktivitesindeki nispi payı Çin’den 50 milyar dolar değerinde kripto para biriminin ayrılmasıyla düşmeye başladı. Grayscale araştırma direktörü Philip Bonello konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, birçok kişinin dolara ulaşmak için stablecoin birimlerini kullanmaya başladığını dile getirdi.

Çin ve Tether

Çin, 2017 yılında Bitcoin’i ve kripto para birimleri yasakladıktan sonra vatandaşlar Amerika dolarına sabitlenmiş stablecoin Tether’e (USDT) yönelmeye başladı. Diğer bölgelere kıyasla Doğu Asya’daki kripto para işlemlerinin %93’ünü USDT oluşturuyor.

Bunun yanında Yuan-USDT alım satımları kesinlikle yasak olsa da OTC brokerleri, yatırımcıların fiyat dalgalanması konusunda endişelenmeden kripto alım satımlarından elde ettikleri kazançları kilitlemelerini sağlamak için stablecoin satmaya devam ediyor. Bu yılın Haziran ayında Tether, Doğu Asya’daki kripto adresleri tarafından en çok alınan dijital varlık olarak Bitcoin’i geride bıraktı.

Öte yandan Doğu Asya piyasasında, geçtiğimiz yıl 18 milyar doların üzerinde Tether, yabancı yargı alanlarındaki adreslere taşındı. Bunun ne kadarının sermaye kaçışını yansıttığını kesin olarak tespit etmek ise hala zor.

Ayrıca analistler, yuanın bu yıl içinde dalgalanan değerinin ve devam eden ABD-Çin ticaret savaşının ortasında yaşanan gerginliğin yerel yatırımcıları sermaye kontrollerinden kaçmaya teşvik edebileceğini iddia ediyor. Pekin’de vatandaşlar yasal olarak her yıl ülke dışına en fazla 50.000 dolar para çıkarabiliyor. Daha büyük varlıkların ülke dışına taşınabilmesi için ise yatırımcılar yasak olmasına rağmen kripto paraları kullanıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.