Tether, 150 Milyon Dolar Değerinde USDT’yi Dondurdu!

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre Tether, kara listesine 150 milyon dolar değerinde USDT stablecoin’i tutan üç Ethereum adresi daha ekledi.

150 Milyon Dolar USDT Donduruldu

Merkezi bir şirket olarak Tether, suçla, kara para aklamayla veya başka herhangi bir kötü niyetli faaliyetle bağlantılı olduğuna inandığı adresleri kara listeye almaya hakkına sahip. Bunun yanında Tether bu hamle ile 2022’de ilk kez kara listesine adresler eklemiş oldu. Ancak Tether ilk olarak 2017 yılında kara listesine adresleri eklemeye başladı ve o günden bu yana kara listedeki adres sayısı 563’e ulaştı. Buna ek olarak 2018 yılında Tether’in 312 adresi kara listeye eklediği biliniyor.

Öte yandan Tether, üç yeni adresin neden kara listeye alındığını açıklamadı ama gücünü siber saldırılara ve kolluk kuvvetleri soruşturmalarına karışan adresleri kara listeye almak için kullandığı biliniyor. Eylül 2020’deki Kucoin hackinin ardından Tether, bilgisayar korsanlarının hırsızlıklarından çıkar sağlamasını önlemek için yaklaşık 35 milyon USDT‘yi dondurmuştu.

“İhtiyati Nedenler de Olabilir”

Arcane Asset’in CIO’su Eric Wall’un 2020’de yaptığı açıklamalarda belirttiği gibi bu dondurma işlemlerinin dolandırıcılıklarla ilişkilendirilme şeklinde “ihtiyati nedenleri” de olabilir.

Buna ek olarak atılan bu adımlar merkezsizlik eksikliğine ilişkin endişelerin de ortaya çıkmasına sebep oluyor. Hatta bu sebeple farklı stablecoin’lerin benimsenme oranlarının arttığı da düşünülüyor. Örneğin uzman isimler TerraUSD (UST) stablecoin’inin son zamanlarda yüksek oranda benimsendiğini ve 10,6 milyar dolarlık piyasa değeri ile dördüncü en büyük stablecoin konumuna yerleştiğini ifade ediyor.

Bunun yanında USDT’nin şu anda piyasa değeri 78,4 milyar dolar ve en büyük stablecoin konumunda bulunan Tether, piyasa değeri bakımından da en büyük dördüncü kripto para olarak karşımıza çıkıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Tahvil Kralı Jeffrey Gundlach, Kripto Para Piyasasını Yorumladı

Sonraki Haber

Ethereum’un Alternatifi Hangi Kripto Para Olabilir?

İlgili Haberler