Tesla CEO’su Elon Musk’a Dogecoin Davası!

Fatih Uçar

Kendini DogeFather olarak isimlendiren Elon Musk, geçtiğimiz yıl Dogecoin fiyatı üzerinde fazlasıyla etkiliydi. Hatta Mayıs ayındaki SNL Şov öncesinde popüler meme tokenin Elon Musk eliyle 1 dolar hedefine ulaşabileceğine de herkes inandı. Ancak fiyat 0,74 dolar civarında gelen satış dalgası sebebiyle bugün 0,056 dolardan alıcı buluyor.

Dogecoin Davası

Tesla CEO’su Elon Musk, kripto para birimi Dogecoin’i içeren eylemlerinin bir Ponzi şeması oluşturduğunu iddia eden yeni bir toplu dava ile karşı karşıya. ABD vatandaşı olan Keith Johnson, kendisi ve bugün New York’un Güney Bölgesi’nde benzer şekilde bulunanlar adına Musk ve şirketleri Tesla ve SpaceX’e dava açtı. Johnson, Musk’ın ve işinin Doge etrafındaki faaliyetlerinin kendisini ve diğer yatırımcıları bir pump/dump planına varan miktarda dolandırdığını iddia ediyor.

Şikayet, Musk’ın kripto para biriminin hayranı olduğuna dair tutarlı mesajlarının doğrudan fiyat artışına yol açtığını ve piyasa koşulları değiştiğinde yatırımcıların kaybettiğini iddia ediyor.

Milyar Dolarlık Dogecoin Davası

Şikayette, “Davalılar tarafından sosyal medyada Dogecoin ile ilgili her açıklama ve onay, bilerek milyonlarca insanın Dogecoin Kripto Piramit Planına dahil olmasını sağladı ve insanlar milyarlarca dolar yatırım yaptı” denildi.

Musk, Dogecoin‘i teşvik eden uzun bir geçmişe sahiptir ve şikayet, 2019’da meme coin’e olan ilgisini çeken hicivli bir makaleden bu yana Musk’ın Doge tweet’lerinin en büyük hitlerini vurgulamaktadır. Şikayet, Dogecoin’in, Musk’ın 2019’da bununla ilgili tweet’lerinin ardından değer kazandığına işaret ediyor.

Şikayet ayrıca Musk’ın Dogecoin geliştiricileriyle ilişki kurduğunu ve topluluğu harekete geçmeye teşvik ettiğini vurguluyor, ancak daha sonra Doge topluluğunun resmi bir organizasyon olmadığını ve kimsenin kendisine bir lider olarak rapor vermediğini, söyledi. Ancak şikayete göre Musk’ın faaliyetleri sadece kişisel Twitter hesabı üzerinden gerçekleşmedi. Kripto kullanımını çoğaltmak için işlerini kullanmaya çalıştı. Musk, Tesla’nın 2021’de Dogecoin ile ürünlerini satacağını iddia etti ve elektrikli araç üreticisi 2022’de DOGE’de ödeme kabul etmeyi test etti.

Şikayet, 172 milyar dolar üç kat zarar olmak üzere 86 milyar dolar parasal tazminat talep ediyor. Şikayetçiler Dogecoin yatırımının New York ve federal yasalara göre kumar olduğuna karar verilmesini, Musk ve firmalarının yaptığı gibi lisanssız profesyonellerin kripto para birimini teşvik etmesini yasaklamasını istiyor.

Musk’ın attığı Tweetler sebebiyle başı ilk defa belaya girmiyor. 2018 yılında Tesla hakkında yaptığı paylaşımlardan sonra Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile anlaşmak zorunda kaldı.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

El Salvador Yeniden Bitcoin Alımı Yapacak Mı?

Sonraki Haber

Bitcoin’de Son Durum: Yeni Bir Dip Oluşur Mu?

İlgili Haberler