Terra’nın LUNA 2.0’ı Alay Konusu Oldu!

Fatih Uçar

Kripto para piyasalarını derinden sarsan LUNA ve UST çöküşü sonrasında yeni LUNA piyasaya sürülmüştü. Ancak LUNA 2.0 pek başarılı olmuşa benzemiyor. Fiyatta yaşanan dalgalanma topluluğunu Do Kwon ile dalga geçmesine sebep oluyor. Terra hard forku sonrasında yaşananlar ve güncel durumunu ele alıyoruz.

LUNA 2.0

Popüler Ethereum savunucuları LUNA 2.0’ın ilk çıkışından bu yana fiyatındaki muazzam düşüşü ele almak için Twitter’a gitti. Terra’dan Do Kwon, alaycı paylaşımların neredeyse tamamına etiketlendi. 28 Mayıs’ta 19,5 dolarlık işlem fiyatıyla piyasaya sürüldükten sonra LUNA 2.0, saatler içinde %70’in üzerinde bir düşüşle 3,9 dolara ulaştı. Terra o zamandan beri bir miktar toparlandı ve yazı hazırlandığı sırada 6,91 dolardan alıcı buluyor.

LUNC ise başına bir sıfır daha aldı. Airdrop 2 yıl içinde tamamen dağıtılacağı için yatırımcıların zararı büyük ölçüde devam ediyor.

LUNA 2.0 ile Dalga Geçtiler

Birçok kripto para kullanıcısı Terra kurucusu Do Kwon’u başarısızlığı sebebiyle eleştirdi. Tüm bunları olurken Kwon, yeni bir stablecoin üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor. Güney Kore hükümeti ise ülkedeki mağdurların hesabını sormak için çoktan Terra Labs Form’a soruşturma açtı.

Ethereum eğitimcisi @sassal0x “LUNA2 5 günde %66 düştü. LUNA3 ne zaman gelecek?” dedi. Tweet’e yanıt olarak, melek yatırımcı ve kripto savunucusu Ari Paul, ünlü 2016 DAO hackinden sonra ETH2’nin nasıl doğduğunu açıklayarak sosyal medyada başlaması muhtemel eleştiri yağmurunun önünü kesmeye çalıştı.

Gemini tarafından açıklandığı gibi, “DAO, 2016 yılında Ethereum blockchaininde başlatıldı. Bir token satışı yoluyla 150 milyon dolar değerinde ETH toplandıktan sonra DAO, kod tabanındaki güvenlik açıkları nedeniyle saldırıya uğradı” Ethereum, çalınan fonları kurtarmak için hard fork yapmak zorunda kaldı ve tüm taraflar bu kararla hemfikir olmadı. Bu da Ethereum Classic ile Ethereum’un ayrışmasına sebep oldu.

Ancak, diğer kullanıcılar ETH ve LUNA2 arasındaki benzerlikleri görmeyi reddediyor. Bazıları, ETH ve LUNA2’nin aynı bağlamda eşleştirilmesinden duydukları şoku ifade ederken, her iki çarpışmayı çevreleyen koşulların dünyalar kadar farklı olduğunu göz önünde bulundurarak, LUNA’nın bir ponzi olduğunu söylüyorlar.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Milyarder İsimden Önemli Web3, Blockchain ve İnternet Karşılaştırması

Sonraki Haber

Bitcoin Teknik Analiz: Bitcoin’de Önemli Seviyeler!

İlgili Haberler