Terra UST Çöküşüyle Harekete Geçiyorlar!

Fatih Uçar

Gelecekte bugünlerden bahsederken Terra olayının hayatımızda neleri değiştirdiğinden bahsedeceğiz. Terra UST çöküşü kesinlikle bir dönüm noktası oldu. Birçok devlet kripto paraların ne denli büyük riskler barındırdığını anlatabilmek için artık LUNA çöküşünü örnek gösteriyor. Hindistan, İngiltere ve ABD bu konuyu fazlasıyla irdeliyor. Son olarak Güney Kore harekete geçti.

Terra UST ve Güney Kore

Geçen ayki Terra çöküşünün ardından Güney Koreli düzenleyiciler hızla büyüyen kripto endüstrisi için denetim önlemlerini artırıyor. Yerel yayın kuruluşu NewsPim tarafından paylaşılan bir rapora göre Güney Kore hükümeti önümüzdeki ay kadar erken bir tarihte kripto borsalarını denetlemek için bir Dijital Varlıklar Komitesi kuracak.

Dijital Varlıklar Komitesi, geçen ay TerraForm Labs çöküşünün ardından kurulan ve şirketin TerraUSD stablecoin ve LUNA yönetişim tokeninin milyarlarca dolar kaybettiğini gören Sanal Varlıklar Özel Komitesinin (SCVC) daha büyük, yeniden organize edilmiş bir versiyonu olacak. Bir hükümet yetkilisi NewsPim’e verdiği demeçte, “Dijital Varlıklar Komitesi’nin lansmanı, yeni Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) Başkanının göreve başlamasından hemen sonra olacak” dedi.

Yeni seçilen Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, FSC Başkanı Koh Seungbeom’un yerine henüz bir aday belirlemedi, ancak önümüzdeki haftalarda bunu yapması bekleniyor. Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), ülkenin en büyük finans düzenleyicisidir.

LUNA Çöküşüyle Neler Değişecek?

Dijital Varlıklar Komitesi, borsalarda listelenecek yeni kripto para birimleri için kriterler, ICO’lar için denetim programları dahil olmak üzere birçok konuda politika önerileri yapacak ve Dijital Varlık Temel Yasası’nın (DABA) yürürlüğe girmesinden önce yatırımcı korumalarını uygulayacaktır. DABA, Başkan Suk-yeol’un gelecek yıl daha kalıcı bir kripto para düzenleme taslağıyla birlikte tanıtmayı planladığı bir kripto politikası paketidir.

Şu anda, beş büyük Güney Kore kripto borsası (Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit ve Gopax) Terra benzeri başka bir çöküşün yaşanmaması için iş birliği yapıyor. Kripto para borsalarındaki yüksek hacim ve alternatif tokenlerin fazlalığı hükümet baskısını da artırıyor. Üniversite profesörü ve SCVC üyesi Hwang Seok-jin, “Geçen yılın sonu itibariyle, sanal varlıkların günlük işlem miktarı 11,3 trilyon won (9,1 milyar dolar) idi, bu da KOSDAQ’ın günlük işlemine yakın” dedi. KOSDAQ, tıpkı NASDAQ gibi elektronik bir borsadır.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

FED’in Son Hamlesi Kriptoları Nasıl Etkiler?

Sonraki Haber

DOGE Kurucusu ve Tesla CEO’su Karşı Karşıya

İlgili Haberler