Terra UST Çöküşü Sonrası Bu Ülke Harekete Geçti!

Fatih Uçar

Kripto para piyasalarındaki riskleri anlamanın en iyi yolu Terra çöküşünü incelemektir. Birçok ülke bu örnek üzerinden harekete geçti. Düzenleyiciler bugüne kadar kripto para piyasalarının ne denli riskli olduğunu anlatmak için çaba harcıyordu. Do Kwon öncülüğündeki Terra Form Labs ekibi bu ihtiyacı ortadan kaldırdı. Milyarlarca dolar silindi ve katı düzenlemeler için devletlere yol açıldı.

Japonya’nın Stablecoin Düzenlemesi

Kripto piyasası büyük bir çöküşe şahitlik etti ve etkileri bugün bile görülüyor. Piyasadaki (bir zamanlar) en büyük merkezi olmayan stablecoin olan UST, tam bir çöküşle karşı karşıya kaldı. Yatırımcılar, LUNA ve UST varlıklarının dolar karşısındaki erimesini çaresiz şekilde izledi. Bu felaketin ardından düzenleyiciler benzer enkazları görmemek için harekete geçti.

Japon düzenleyiciler, geçen ay TerraUSD tokeninin çöküşünün ardından stablecoinler hakkında yasal bir çerçeve oluşturdu. Japonya parlamentosu, stablecoin‘lerin yasal statüsünü netleştiren bu düzenlemede ülkedeki kripto para yatırımcılarını korumayı hedefliyor.

Düzenlemenin Detayları

Onaylanan düzenlemeye göre stablecoinler dijital para olarak tanımlandı. Yeni yasaya göre stablecoin ihraççıları, kullanıcılara ilgili tokenin nominal değerde kullanma hakkını garanti etmek zorunda kalacak. Bu nedenle, stablecoin’ler en son yasal tanıma göre lisanslı bankalara, kayıtlı para transfer acentelerine bağlanmalıdır. Yeni yasal çerçeve bir yıl içinde yürürlüğe girecek. Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı, “önümüzdeki aylarda stablecoin ihraççılarını yöneten düzenlemeler getireceğini” söyledi.

Sorun şu ki; Mevzuat, Tether gibi denizaşırı ihraççılardan veya onların algoritmik muadillerinden gelen varlığa dayalı mevcut stablecoinleri ele almıyor. Şu anda Japon kripto borsaları da bu stablecoinleri listelemiyor. Bu duruma göre alışılagelmiş stablecoinlerin bölgede kullanımı tamamen kısıtlanabilir. Peki yasaya göre bankalar veya ödeme şirketleri tarafından oluşturulan stablecoinler için canlı bir örnek var mı? Şimdilik bu da yok, yalnızca Japonya‘nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ, ödeme gücünü teşvik etmek için bir stablecoin oluşturma niyetini açıklamıştı. Eğer bankalar kendi stablecoinlerini ihraç edebilirse bunun ülkedeki kripto para borsalarında kullanılabilirliği ele alınacak.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, stablecoinleri düzenlemek için yarışa girdi. ABD Hazine Bakanı Yellen, yıl sonuna kadar stablecoin düzenlemesinin geçmesi gerektiğini söyledi. Güney Koreli düzenleyiciler bu çoğunluğa katıldı. Terra çöküşünün ardından düzenleyici gözlemciler sanal varlıkların risk özelliklerini analiz etmek için birleşik bir standart oluşturdular.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Popüler Analist: AVAX, ADA ve Bu 2 Altcoin’e Dikkat!

Sonraki Haber

Eski Bitmex CEO’su İddialı: ETH Yıl Bitmeden Bu Seviyeleri Görecek

İlgili Haberler