Terra Kurucusu Do Kwon Hangi Hatalarını Kabul Etti?

Fatih Uçar

Kısa süre önce yapılan röportajın detayları ortaya çıkıyor. Kripto para piyasalarını büyük bir yıkıma sürüklemişti. Terra olayının ardından yaşanan zincirleme iflaslar Ethereum fiyatının 880 dolara düşmesine neden oldu. Bitcoin ise uzun bir aranın ardından 17.000 dolarlı seviyelere gevşedi. TerraUSD olayının ardından ilk defa Do Kwon hatalarını kabul ediyor.

Terra Kurucusu Konuştu

Do Kwon, son verdiği röportajla yeniden gündeme oturdu. İlgili röportajın yeni ortaya çıkan bölümleri Terra kurucusunun hatalarını kabul ettiğini gösteriyor. İlk olarak Terraform Labs CEO’su “UST’nin risklerini çok daha iyi bilmesi gerektiğini” itiraf etti. Do Kwon, Terraform Labs‘ın Terra‘nın çöküşünden önce büyük risk yönetimi hataları yaptığını söyledi. Ufak bir parantez açmamız gerekiyor Celsius kurucusu Alex’in de bu yıl birçok kritik kararı sadece kendi başına aldığı ve şirketin yanlış kararlar sebebiyle bugün iflas aşamasına geldiği iddia edilmişti. Yani kurumsallıktan uzak ve tek adam sistemiyle yönetilen kripto para projeleri diğerlerine göre çok daha ciddi riskler barındırıyor.

Yeni bir klipte Terraform Labs CEO’su, kendisinin ve ekibinin, ağın Mayıs ayındaki 40 milyar dolarlık patlamasına kadar Terra’nın risklerini gözden kaçırdığını itiraf etti.

Hatalarım Var

TerraUSD’nin dolara sabitliğini kaybettiği süreç tam bir kaostu. Birçok yatırımcı tüm parasını LUNA ve UST yatırımlarında kaybetti. 3AC bundan dolayı iflas etti. Kripto para piyasalarının geri kalanı ise Terra’nın dolaylı etkilerinin mağduru oldu.

UST’nin bireysel yatırımcılara yönelik risklerini detaylandırmadığı için kimin suçlanacağına ilişkin bir soruya yanıt olarak Kwon, “UST’ye verilen risklerin önemli olduğunu düşünmediğini” ve stablecoin’in başarısız olma ihtimalini düşünmediği söyledi. Buraya da ufak bir parantez açmak gerekiyor, Do Kwon daha önce buna benzer bir algoritmik stablecoin projesi geliştirmiş ve iflas etmişti.

Do Kwon şunları söylüyor;

“UST büyüdükçe, her gün daha fazla ilgi gördüğüne şahit oldum. Merkezi olmayan bir stablecoin fikrinin iyi olduğunu düşünüyordum bu insanlara ilham verdi. Bence UST uygun risk değerlendirmesi açısından büyük bir başarısızlıktı”.

UST’nin başarısının garanti edildiğini varsaymanın “mantıklı olmadığını” kabul etmeden önce, “UST’yi neredeyse kaçınılmaz olan ve tüm kripto para ekosisteminin parası olmaya hazır olan bir şey olarak gördüm” dedi. Mayıs ayının başlarında birkaç gün içinde çökene kadar UST, 10 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ile kriptonun en büyük merkezi olmayan stablecoiniydi.

Kwon şu anda Singapur’da yaşıyor, ancak hem kendisi hem de Terraform Labs, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri’nde dolandırıcılık ve yanıltıcı yatırımcı şüphesiyle ilgili soruşturmalarla karşı karşıya. Bu hafta, kendisine yasal işlemlerde yardımcı olması için bir Güney Koreli avukat ekibi tuttuğu bildirildi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Stepn ve Atletico de Madrid’den Ses Getirecek Ortaklık!

Sonraki Haber

Shiba Inu (SHIB) Cephesinde Son Gelişmeler!

İlgili Haberler