Telegram CEO’su Pavel Durov, SEC İle İlgili Açıklamalar Yaptı

İlayda Peker

Telegram CEO’su Pavel Durov, 2018’de 1.7 milyar dolarlık “Gram” satışı yaparak şirketin ABD menkul kıymetler yasasını ihlal ettiği iddiasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

SEC ve Telegram Çıkmazı

Resmi transkript belgesine göre, fon toplama Dubai’de yapıldı ve Telegram avukatı Alexander Drylewski ve SEC yetkilisi Jorge Tenreiro‘da bu fon toplama etkinliğinde yer alıyordu. 7 Ocak’ta yapılan ilk fon toplama aşaması yerel saatle 23:21’de başlamış ve 10:00’da sona ermişti. 8 Ocak’ta yapılan ikinci tur ise daha kısa sürmüş ve yine yerel saat ile 22:23’te başlamış ve 06:09’da sona ermişti. Bunun yanında fon toplama etkinliği kameraya alındı ancak gizlilik sebebiyle bu videonun bazı parçaları silindi.

Bunun ardından SEC, Telegram‘ı şirketin masraflarını ve firmayı kurmak için kullanılan fonları yoğun bir şekilde sorguladı. Bu sorguya yanıt veren Durov da şirketin önceki yılların bütçelerine benzer bir şekilde fon harcamaya devam etmeyi planladığını ifade etti ve şu sözleri kullandı:

Beklentim, geçen yıl veya bu yıl gerçekleşene benzer bir şekilde harcama yapmaya devam etmemiz yönünde. Bu nedenle artık TON’un geliştirilmesi ve test edilmesi için kaynak harcamayacağımızdan dolayı belirli masrafların düşebileceğini düşündüğümüzde, TON’un piyasaya sürülmesine kadar büyük değişiklikler olmasını beklemiyoruz.

Gram’lar Kullanılabilir

Tenreiro ayrıca sanıklara, lansman sırasında 5 milyar Gram token’ının yüzde kaçının Telegram çalışanları tarafından tutulacağını sordu. Yanıt olarak Durov, Telegram Açık Ağının (TON) başlatılmasından sonra Telegram’ın Gram tutmayacağını ifade etti. Telegram CEO’su, firmanın Gram’ın %4’ünü geliştiricileri arasında dağıtmayı planladığını ve hala kesin rakamları belirlemediklerini ifade etti. Durov konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Telegram’ın lansmandan sonra Gram tutmayacağını doğrulayabilirim. Geliştirme ekibinde 200 milyon Gram civarında olması gereken ve Gram’ın yüzde 4’ünü oluşturan miktarı dağıtmayı planladığımızdan bahsetmiştik ve bu ilk plana devam edip etmeyeceğimizi değerlendiriyoruz.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Dünya Kriptolar Konusunda Üçe Bölündü: Pozitifler, Negatifler, Çekimserler

Sonraki Haber

Bitcoin Yatırımı Yapmak İçin En karlı Gün Hangisi?

İlgili Haberler