Teknoloji Devleri Token Ekosistemi İçin Standartlar Oluşturacak

Teknoloji Devleri Token Ekosistemi İçin Standartlar Oluşturacak

Microsoft’un baş mimarı Marley Gray ve Enterprise Ethereum Alliance’ın eski yöneticisi Ron Resnick bugün, token tabanlı ekosistem için küresel standartlar getirmeyi amaçlayan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan InterWork Alliance’ı (IWA) hayata geçirdi. Yapılan açıklamalara göre IWA; Microsoft, Chainlink, Hyperledger, IBM, Nasdaq ve Accenture dahil olmak üzere Blockchain, teknoloji ve finans dünyasından dev 28 ismin ortaklığı ile çalışmalarına başladı.

IWA’nın Amacı

Yapılan açıklamalara göre IWA, şu anda tokenize ekosistemler üzerinde çalışan girişimlerin çoğunlukla bireysel çözümlere odaklandığını ve platformlarını diğer işletmelere pazarladığını ortaya koydu.

Öte yandan IWA, belirlenecek küresel standartlarla bu geniş ölçekli yeniliğin işletmeler üzerinde toplu bir etki yaratmaya odaklanmalarına yardımcı olacağını ifade ediyor ve IWA Başkanı Ron Resnick konuyla ilgili şu sözleri kullanıyor:

Bu yaklaşımın işe yaraması amacıyla bir token’ın ne olduğunu ve sözleşme detaylarının nasıl çalışacağını tanımlamak için acilen standartlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bunların yanında yapılan açıklamalara göre InterWork Alliance, token’laştırılmış ekosistemler için üç farklı küresel standart çerçevesi üzerinde çalışmayı planlıyor. İlk olarak “Token Taxonomy Framework” ortak bir dil ve araç seti sağlayacak. Böylece birden fazla taraf bir token ve kullanımını tanımlayan aynı terimler üzerinde anlaşabilecek.

İkinci olarak “InterWork Framework”, işletmelerin IWA tarafından belirlenen, standart ve küresel olarak tanınan hükümler aracılığı ile çok taraflı sözleşmeler oluşturmalarına yardımcı olacak. Son olarak ise “Analytics Framework”, işletmelerin çok taraflı sözleşmeleri analiz etmelerine, AI (yapay zeka) hizmetlerini ve pazar odaklı veri raporlarını kullanmasına yardımcı olacak.

Benimsenme Artacak

IWA ile birlikte çalışan kuruluşlar, küresel standartların token ekosistemine getirilmesi ve bu sayede dağıtık iş modellerinin benimsenmesi konusunda oldukça iyimser bir yaklaşım benimsiyor. Bir IWA üyesi olan Hyperledger’in genel müdürü Brian Behlendorf konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Standartlar, ortaya çıkan herhangi bir teknolojinin evriminde ve benimsenmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Dağıtık uygulamalar ve token tabanlı hizmetler, altta yatan teknoloji platformlarına bakılmaksızın, iş düzeyinde çözümlerin çalışmasını sağlayan yerleşik çerçeveler gerektirecektir.” ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.