Tecrübeli Yatırımcıdan Bitcoin İle İlgili Şaşırtan Açıklamalar!

İlayda Peker

Bitcoin ve kripto para birimlerinin geleneksel para birimlerindeki sorunlar dolayısıyla büyük bir ralliye başlayacağı gibi genel bir kanı bulunuyor. Ancak tecrübeli yatırımcı Peter Brandt’a göre durum pek de öyle değil gibi görünüyor. Brandt, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar ile gelecekte dünyanın, birden fazla geleneksel para birimine dayanan özel çekme haklarına (SDR) başvuracağını düşünüyor.

Altın Standardı

Bitcoin’in yanı sıra gelecekte altın standardının da olmayacağını dile getiren Brandt, SDR’ın da altın ya da Bitcoin gibi varlıklara dayanmayacağını belirtti.

Öte yandan SDR’ler, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından 1960’ların sonunda üye devletlerin rezervlerinin bir uzantısı olarak oluşturuldu. IMF’nin en son resmi verilerine göre, SDR’ler şu anda yaklaşık 281 milyar dolara denk geliyor.

Brandt’a göre ise gelecekteki SDR sepeti değerli metaller ve petrol ile birlikte yedi büyük geleneksel para biriminden oluşacak. Konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Tahmin: Dünya altın standardına dönmeyecek.” ifadelerini kullanan ünlü isim şu şekilde devam etti:

Dünya, USD, JPY, CNH, EUR, CAD, AUD, GBP, altın, gümüş, ham petrolden oluşan bir SDR küresel rezerv birimini benimseyebilir. Bitcoin veya diğer kriptolar sepetin parçası DEĞİLDİR.

Brandt’ın açıklamalarının yanı sıra altın şu anda 11 yılın en yüksek seviyelerinde bulunuyor ve gümüş de benzer şekilde büyük artışlar kaydederek ilerliyor.

Bitcoin ve Geleneksel Paralar

Bitcoin destekçileri sıklıkla altın standardının çöküşünün geleneksel sistem içinde bulunan sorunları doğrudan tetiklediğini iddia ediyor. Saifedean Ammous, popüler “Bitcoin Standardı” kitabında, merkez bankalarının para arzını kontrol etmeye çalışarak nihayetin emsal teşkil edeceğini ifade ediyor.

Bununla birlikte Brandt, Bitcoin‘in geleneksel para birimlerini tamamen yok edeceğini düşünenlere şüpheyle yaklaşıyor. Gelecekte tüm kağıt para sisteminin dijitalleşeceğine inandığını belirten Brandt, yakın vadede devlet borçlarının ödenmesinin tek çıkış yolunun doların düşmesi olduğunu da ifade ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ARPA Chain Coin Nedir?

Sonraki Haber

Altın ve BTC Korelasyonu Artıyor: Fiyat Nasıl Etkilenir?

İlgili Haberler