Tayland SEC’i Bu Kripto Para Borsasıyla İlgili Şikayette Bulundu!

Fatih Uçar

Kripto para piyasalarında yaşanan yıkım nedeniyle birçok şirket, borsa ve kripto para projesi iflas etti. Kullanıcılar bu platformlardaki varlıklarına erişemez hale geldi. Örneğin Celsius, haziran ayı başından beri müşterilerinin kripto paralarına erişimini engelliyor. Yaşanan iflas dalgası Terra tarafından tetiklenmiş olsa da bu kırılgan yapının bir noktada deprem etkisi oluşturması zaten beklenen bir şeydi.

SEC ve Zipmex

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsası Zipmex hakkında polise şikayette bulundu. Şikayet, borsanın işlemlerle ilgili bilgi vermemesi üzerine yapıldı. Tayland SEC, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Düzenleyici makam ayrıca Zipmex ve Tayland kolunun CEO’su Bay Eklarp Yimwilai’yi Dijital Varlıklar Yasası’na uymamakla suçladı. Ayrıca açıklamada, borsaya e-cüzdanlar ve dijital varlıkların transferi veya geri çekilmesi ile ilgili bilgileri göndermesi talimatı verildi.

SEC tarafından talep edilen bilgileri paylaşmayan Zipmex yaşanan gecikmeyle ilgili makul bir gerekçe de sunamamıştı. Bu yıl yaşanan mağduriyetler sebebiyle her ülkenin düzenleyicisi olası riskleri azaltmak için denetlemeler başladı. Ancak aciliyetli konu müşterilerine sorun yaşatan platformlardır.

Zipmex Açıklama Yaptı

Zipmex, SEC’e bir basın açıklamasıyla yanıt verdi. Kuruluş, şu anda hem Zipmex’in kendisine hem de Zipmex Pte’ye ait ilgili belgeleri derleme sürecinde olduğunu belirtti. Temmuz 2022’nin sonlarına doğru borsa, Singapur Mahkemesi’nde küresel moratoryum başvuruları için süreci başlattı. Organizasyon alacaklılardan koruma talep etmek istedi. Daha sonra ağustos ayında Zipmex, moratoryumun beş kuruluşunun tamamı için 2 Aralık 2022’ye kadar uzatıldığını duyurdu.

Kurum, Zipmex’ten bir ay içinde alacaklıları ve müşteri tabanı ile bir toplantı yapması istendi. Toplantının gündemi, şirketin konuyla ilgili pozisyonunu açıklamak olacaktır. Ek olarak, birkaç gün önce Bloomberg, borsanın SEC ve Tayland’daki diğer ilgili makamlarla toplantı talep ettiğini bildirdi. Organizasyon bir kurtarma planı sunmak istiyor ancak detayları henüz netleşmedi.

Küresel kripto para piyasalarındaki konumunu korumak için fon toplamaya çalışan Zipmex, 400 milyon dolarlık son değerlemesine karşın 40 milyon dolar toplamaya çabalıyor.


Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

SHIB Sahipleri Dikkat! Eylül Ayı Kritik Öneme Sahip!

Sonraki Haber

Türkiye’ye Açılan CoinW, “Akıllı Copytrading” İle Endüstri Çapında Bir Yeniliğe İmza Atıyor!

İlgili Haberler