Tayland, 2024’ten İtibaren Kripto Paralarda Vergilendirme Uygulayacak

Bitcoin Haber

Tayland, 1 Ocak 2024’ten itibaren yurtdışında kazanılan gelirlerle ilgili gelir vergisi kanunlarını revize edecek. Bu değişiklik, kripto para ticaretinden, offshore hesaplardan ve uluslararası borsa aracı kurumlarından elde edilen kazançları da etkileyecek. Yeni yasaya göre, ilk vergi ödemeleri 2025’te yapılacak.

Eski vergi kanununa göre Tayland sadece kazanıldığı yıl içerisinde geri gönderilen gelirlerle ilgileniyordu. Ancak yeni düzenlemeler ile bu ayrım ortadan kaldırılacak. Yani, yurtdışında kazanılan tüm paralar artık rapor edilmek zorunda olacak.

Bu değişiklikle birlikte, tüm yabancı kaynaklı gelirlerden vergi alınması gerektiği prensibi benimsenecek. Bu durum, kripto para işlemleri yapan Tayland vatandaşları, offshore hesap sahipleri ve yabancı borsa yatırımları için uluslararası aracı kurumları kullananları da etkileyecek.

Bu sınırlayıcı düzenleme, Tayland hükümetinin kripto varlıklar üzerinde kontrol sağlamak için yaptığı diğer düzenlemeleri tamamlayacak. Özellikle, Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kripto varlık sektöründeki firmalar için yeni bilgilendirmeler ve yükümlülükler yayınlaması dikkat çekiyor.

Ülkenin yeni seçilen başbakanı Srettha Thavisin, eski bir emlak zengini ve kripto paralar konusunda nispeten ılımlı bir isim. Thavisin, kısa süre önce kripto dostu bir yatırım şirketi olan XSpring Capital’e 225 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Ayrıca, 2022 yılında Tayland’ın dijital para biriminin yaratılmasına öncülük etti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

SOL Coin Fiyatı Neden Yükseliyor ve Gelecek Tahminleri

Sonraki Haber

USD Coin, Polkadot Ekosistemi ile Genişlemeye Devam Ediyor

İlgili Haberler