Tam da Yükselişin Ortasında XRP Bu Kötü Haberden Etkilenecek Mi?

İlayda Peker

XRP ile ilgili verileri inceleyen XRPlorer analitik ajansının kurucusu ve CEO’su, Coinbase borsasının kullanıcılarının YouTube’da düzenlenen bir “giveaway dolandırıcılığı” sebebiyle 940.000 XRP kaybettiğini açıkladı. Dolandırıcılık girişimi fark edildiğinde açıklanan rakam ile CEO’nun açıkladığı rakam arasında yaklaşık olarak 10 kat fark bulunuyor.

940.000 XRP’lik Dolandırıcılık

Pazar günü XRPlorer yaptığı açıklamalarda son zamanlarda kripto para dolandırıcılarının YouTube’da özgürce hareket edebildiğini ve XRP dolandırıcılığı gerçekleştirdiğini açıkladı. Yapılan açıklamalara göre, 206.000 XRP’lik dolandırıcılık faaliyeti yapıldı. Dolandırıcıların tuzağına düşenler arasında Coinbase, Kraken, Uphold, Crypto.com, Binance, Kraken ve Litebit borsalarının kullanıcıları da vardı.

Bunların yanında Thomas Silkjær tarafından 16 Ağustos’ta paylaşılan veriler, dolandırıcıların yukarıda belirtilen 206.000 XRP’yi tüm platformlardan toplu olarak toplamayı başardığını ortaya koydu.

Ancak daha sonra ajans kurucusu, kullanıcılar tarafından dolandırıcıların adresine yalnızca Coinbase‘den gönderilen XRP miktarının 97.500 XRP‘den 360.000’e yükseldiğini açıkladı. Dolayısıyla dolandırıcılık girişimi ile sadece Coinbase müşterilerinden gönderilen miktar ilk ortaya çıkan rakamın neredeyse 10 katı olarak karşımıza çıkıyor.

Silkjær, Coinbase’i gerekli önlemleri almaya ve kullanıcılarını uyarmaya çağırdı.

Fiyata bakıldığında ise bu dolandırıcılık girişiminin şu an içinde fiyat üzerinde herhangi bir etkisi olmamış gibi görünüyor.

Giveaway Dolandırıcılığı

Bu dolandırıcılık girişiminde kötü niyetli kişiler ünlü isimlerin eski röportajlarını kullanarak inandırıcılık sağlamaya çalışıyor. Dolandırıcılar kendilerine belli miktarda “Bitcoin, Ethereum ya da XRP” gönderilmesi halinde kurbana iki katının geri gönderileceği sözünü veriyor.

Bu tuzağa düşen kişiler hem gönderdikleri varlıklarından hem de ikiye katlanacağı hayallerinden olmuş oluyor.Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü Milyarder Altının Ardından Bitcoin’e de Yatırım Yapacak Mı?

Sonraki Haber

Popüler Analist XRP Yatırımcılarını Sevindirecek Haberi Paylaştı

İlgili Haberler