Takasbank: “Blockchain Tabanlı Transfer Sistemi Kullanımda”

İlayda Peker

Türkiye İstanbul Takas ve Saklama Bankası (Takasbank) Blockchain tabanlı fiziksel altın destekli transfer sisteminin artık kullanılabilir olduğunu açıkladı.

30 Aralık’ta yapılan bir açıklamaya göre Takasbank, bankalara dijitalleşmiş altının verilmesi, geri ödenmesi ve transferi için Blockchain tabanlı bir sistem sağlamak üzere “BiGA Digital Gold” adlı girişimini başlattı.

BiGA Sistemi

İlk olarak Eylül 2019’da duyurulan BiGA sistemi, katılımcı bankaların bir miktar fiziksel altını temsil eden dijital varlıkların transferini yapabilmeleri için Blockchain teknolojisini kullanmalarını sağlıyor. Bunun yanında bahsi geçen her varlık, Borsa İstanbul’un (BIST) kasalarında fiziksel olarak depolanan bir gram altın temsil ediyor.

Öte yandan BiGA projesinin resmi web sitesinde yapılan açıklamalara göre bu sistem ile “Blockchain teknolojisi kullanılarak güvenli bir şekilde denetimi sağlanan ve fiziksel eşdeğerleri ile kaydileştirilmiş altının belirli standartlarda transferinin yürütülmesine izin verecek bir altyapı oluşturulması” hedefleniyor.

Haber ajansı AA’ya röportaj veren Takasbank yetkilileri konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Bu platform, dijital varlıkları fiziksel metalara dayalı olarak transfer ettiği için, kendi değerine sahip olmadıkları için ve mevcut düzenlemelere tam uyum sağlamak amacıyla Blockchain teknolojisinin kullanılmasına izin verdiği için dünyadaki birçok benzer projeden kendini ayırıyor.

Bunların yanında BiGA projesine, devlet destekli bankalar Ziraat Bankası ve Vakıf Bank, özel banka Garanti BBVA ve yarı devlet yarı özel bankalar Albaraka Türk ve Kuveyt Türk’ün destek verdiği biliniyor.

Türkiye ve Blockchain

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Türkiye Blockchain konusunda önemli adımlar atıyor. Son olarak CHP Antalya milletvekili Osman Budak’ın meclise verdiği soru önergesi ile Blockchain teknolojisi bir kez daha gündeme gelmişti.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Gizlilik Odaklı Kripto Paralar, Fazla Mı Gizlilik Odaklı?

Sonraki Haber

MetaMask Google’a Geri Döndü

İlgili Haberler