Suudi Arabistan Blockchain Konusunda Dur Durak Bilmiyor

İlayda Peker

Suudi Arabistan’ın merkez bankası konumunda olan The Saudi Arabian Monetary Authority (SAMA) yaptığı son açıklama ile ülkedeki bankalara likiditenin bir kısmını özellikle son zamanlarda Blockchain teknolojisi ile sağladığını ifade etti.

Likiditenin Blockchain İle Dağıtımı

Ortaya çıkan son bilgilere göre The Saudi Arabian Monetary Authority, ülkedeki yerel bankalara sağlanacak olan likiditenin Blockchain ile yapılmasını şart koşmadı. Ancak geçen hafta merkez bankası, bankaların özel sektörü desteklemelerini sağlamak için toplamda 50 milyar Suudi riyali yani yaklaşık olarak 13.35 milyar piyasaya sürmeye karar verdiğini açıkladı ve likiditenin tercihen Blockchain teknoloji ile yapılabileceğini kamuoyuna duyurdu.

Merkez bankasının açıklamalarına göre likiditenin Blockchain ile dağıtımı, ortaya çıkan teknolojileri keşfetmek ve denemek için Suudi Arabistan’ın sürdürdüğü çabaların bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

Bununla birlikte bahsi geçen Blockchain girişiminin detayları henüz bilinmese de Suudi Arabistan’ın yeni teknolojilerden geri kalmak istemediğini açıkça ortaya koyuyor.

Suudi Arabistan ve Blockchain

Tüm bunların yanında bu, SAMA’nın Blockchain teknolojisini ilk denemesi de değil. Geçtiğimiz yıl Birleşik Arap Emirlikleri ile karşılıklı olarak SAMA, ülkelerdeki bankaların karşılıklı olarak para transfer işlemlerinde Blockchain teknolojisini kullanabilmesi için Aber adlı bir projeyi başlattı. O dönemde yapılan açıklamalarda Aber’in proof-of-concept denemesi olacağı ve Blockchain temelli bir çözüm kullanarak transfer maliyetlerini düşürmeye çalışacağı ifade edilmişti.

Ayrıca The Saudi Arabian Monetary Authority, 2018 yılında yerel bankaların RippleNet aracılığıyla ödeme altyapılarını geliştirmelerine yardımcı olmak için Ripple ile de ortaklık kurdu.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Amerika’nın Tüm Sorunlarını Çözebilir Mi?

Sonraki Haber

BTC Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 08/06/2020

İlgili Haberler