Sular Bulanmaya Başladı: DeFi Projelerinde Neler Oluyor?

İlayda Peker

DeFi ekosistemi günden güne büyüyen bir alan olsa da çeşitli sorunlar yaşanmaya başladı bile. Ayrıca kripto para ekosisteminin önemli isimleri de DeFi ile ilgili uyarılar yapıyor.

Curve Finance, 1,1 milyar dolarlık kilitli toplam değeri (TVL) ile şu anda üçüncü en büyük DeFi protokolü olarak karşımıza çıkıyor. Ancak son zamanlarda DeFi topluluğu projenin kurucusu Michael Egorov’un oylama gücünün %71’inden fazlasını kullandığını ortaya çıkardı ve bu durum büyük tepkilere yol açtı.

Oylama Sorunları

Popüler DeFi protokolü yEarn.Finance’ın kurucusu Andre Cronje konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “CurveFinance kurucusu oylama gücünün %71’ini elinde bulunduruyor. Kurucu ödülleri LP’lerden ve diğer seçmenlerden önemli ölçüde yüksek olduğundan, hemen hemen herkes dışarıda kalmış oldu. Oylamalar artık anlamsız oldu. Herkese iyi eğlenceler.” ifadelerini kullandı.

Curve Finance’in bir sonraki oylaması 28 Ağustos’ta yapılacak. Egorov’un payı bu haberlerin ardından bir miktar düşmüş olsa da, yine de oylama gücünün hala %50’sinden fazlasını elinde bulunduruyor gibi görünüyor.

Öte yandan Curve Finance’in yanı sıra YFValue, doğuştan bir hata ile piyasaya sürüldü ve yaratıcılarının kullanıcıların hisseli fonlarını kalıcı olarak kilitlemesine izin verdi. Bu durum benzer bir sorunla başlatılan Yam.Finance‘i anımsatıyordu. Ancak YFValue hatasını telafi etmek için adım attı ve ertesi gün yeniden başlatma ile ilgili adımlar attı. Bu süreçte bazı topluluk üyelerinin yararlandığı “madencilik fırsatı” yine tepkilere sebep oldu.

“Sürüyü Takip Etmeyin”

Binance CEO’su Changpeng Zhao da sık sık DeFi projeleri ile ilgili açıklamalar yapıyor. CEO Twitter üzerinden yaptığı son açıklama ile birçok DeFi projesinin YAM ile aynı kaderi paylaşacağını dile getirdi. Zhao açıklamasında, sürüyü takip etmek yerine kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Bununla birlikte her ne kadar Zhao uyarılarda bulunmuş olsa da başarılı DeFi projelerini desteklemeye devam edeceklerini de daha önceki açıklamalarında belirtmişti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 24/08/2020

Sonraki Haber

Analistler Heyecanlı: BTC’de Ağustos Bitmeden Rekor Gelecek Mi?

İlgili Haberler