Stop Limit Nedir?

Bitcoin Haber

Stop Limit kripto para borsalarında genellikle kaldıraç kullanılarak yapılan işlemlerde uygulanan, zarar azaltıcı bir emir verme şeklidir. Kaldıraçsız yapılan işlemlerde de kullanılması önerilen Stop Limit, Stop Market veya Stop Loss aynı anlama gelmektedir.

Stop Limit Order Nedir?

Stop Limit; işlem yapılan kripto para bu fiyata kadar düşerse hemen otomatik olarak sat anlamına gelir, bilgisayar başında olmasanız dahi verdiğiniz emir otomatik olarak gerçekleşerek sizi zarar etmekten kurtarır veya zararınızın daha fazla artmasını engelleyerek belli bir seviyede tutulmasına yardımcı olur.

BTC Stop Loss Nedir?

Bunu daha iyi anlamak için basit bir örnekle açıklayalım. Fiyatın yükseleceğini düşündüğüm için ilk olarak 6507’den Buy emri verdim; fakat ilerleyen saatlerde fiyat düşme eğilimine de girebilir, bu nedenle 6477 USD’den Stop Loss girerek zararımı burada donduruyorum, yani işler düşündüğüm gibi değil de ters giderse, en fazla 1 Bitcoin başına 30 USD kaybedeceğim anlamına geliyor.

Tabii buradaki rakamların tamamen hayal ürünü olduğunu söylememiz gerekiyor, her kullanıcı kendi için farklı farklı stratejiler oluşturabilir. BitMEX gibi kripto para borsalarında kaldıraçlı işlem yaparken muhakkak Stop Limit emir girilmesi önerilir.

Stop Limit Nasıl Yapılır?

Borsalarda kullanılan şartlı bir emir türü olarak karşımıza çıkan stop-limitte trigger bir fiyat ayarlanıyor. Alış işlemi için verilen stop-limit emirlerinde en düşük satış fiyatı tetikleyici fiyatın üstüne çıktığında ise alış emri oluşuyor. Stop limit emri sayesinde yükseliş elde edilebilir.

Binance Stop Limit Nasıl Yapılır?

Piyasa tahmini yaptığınızda varsayımınızın yanlış çıkması ve fiyatın düşmeye başlaması olasılığına karşı kayıplarınızı en aza indirmek için Binance’te yaptığınız işlemlerde işlem çiftinin sayfasına giderek stop-limit emri sekmesinden bu emir türünü kullanabilirsiniz.

Stop Loss Yüzde Kaç Olmalı?

Stop loss almak istediğiniz risk miktarını yansıtıyor ve bu da yatırımınızın büyüklüğüne, almak istediğiniz riske ve varlığın fiyat tahminlerine göre değişiklik gösterebilir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 3/04/2020

Sonraki Haber

Binance Opsiyon İşlemleri Mi Başlatıyor?

İlgili Haberler