Quarles: Stablecoin’lerle İlgili Düzenleyici Adımlar Hızlanmalı

İlayda Peker

Facebook’un bu yıl kripto para birimi Libra’yı piyasaya sürmeyi planlaması, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı kurumların kafasının karışmasına sebep oldu. Dünya çapındaki hükümet organları kripto paraları daha iyi anlamak için çeşitli çalışmalar yürütürken, küresel bir finans gözlemcisine göre, stablecoin’lerle ilgili düzenlemeler ve yasalar yeterince hızlı uygulanmıyor.

Düzenlemeler Hızla Uygulanmalı

Bu hafta Riyad’daki G-20 toplantısından bakanları ve merkez bankası yöneticilerini finanse etme raporunda Finansal İstikrar Kurulu (FSB) Başkanı Randal Quarles, dijital para birimlerinin küresel ekonomiyi ne kadar hızlı etkilediğine dair endişelerini dile getirdi. FSB Başkanı konuyla ilgili düzenlemelerde daha hızlı adımlar atılması gerektiğini ifade etti.

Quarles konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

FSB üyeleri, stablecoinler de dahil olmak üzere dijital ödemeler alanındaki yenilik hızının farkındalar. Bu yeni araçlara gerekli düzenleyici ve denetleyici yanıtları geliştirme hızını artırmaya kararlıyız.

Küresel Düzenlemeler

FSB, stablecoin’lerin yararlarını ve risklerini değerlendirmek için Nisan ayında bu tür düzenlemeler hakkında halka danışmayı düşünüyor. Kayıtlı olmayan kripto şirketleri Avrupa’da faaliyetlerini sürdürürken, Brezilya’daki bazı borsalar düzenleyici yaptırımların yol açtığı para cezaları nedeniyle kapanmaya zorlandı.

Öte yandan G-20 ülkelerinden düzenleyici kurumlar, bankacılar ve hükümet yetkililerinden oluşan FSB, 2009 yılında bir başka potansiyel küresel mali kriz durumunda erken uyarı sistemi olarak kurulmuştu.

Kaynak: Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

İsveç E-Kron’nun Test Aşamasına Geçti

Sonraki Haber
VideoCoin VID Nedir

VideoCoin Nedir?

İlgili Haberler