Stablecoin’lerin Büyük İkinci Çeyrek Performansı 

İlayda Peker

Messari araştırmacısı Ryan Watkins, stabilecoin’lerin 2020 ikinci çeyrek incelemesinde, 2020’nin ilk çeyreğinde günlük ödeme değeri konusunda Bitcoin (BTC) ile neredeyse aynı seviyeye ulaştıktan sonra Ethereum’un (ETH) ikinci çeyrekte Bitcoin’i geçtiğini dile getirdi.

Bir süredir ödeme rakamlarının stablecoin’ler sayesinde Ethereum piyasa hacmine katkıda bulunduğunu dile getiren Watkins, Ethereum ağında oluşturulan stablecoin’lerin, tüm stablecoin’lerin %65’ini oluşturduğunu ve bunların da stablecoin işlem hacminin %85’ini oluşturduğunu dile getirdi.

Stablecoin’lerdeki Artış

Watkins’in analizine göre stablecoin işlem hacimleri, özellikle koronavirüs salgını sonrasında patlama yaşadı. Watkins ikinci çeyrekte dolaşımdaki stablecoin değerinin 3.8 milyar dolar arttığını dile getirdi.

Bu büyümenin çoğunun Tether’dan (USDT) geldiği ifade ediliyor. Bitcoin maksimalistine göre rahatsız edici olan bir konu ise sadece USDT’nin çok yakında kamu Blockchain’lerinde lider kripto para birimi Bitcoin’i geçebilecek olması.

Bunların yanında Synthetix tarafından Ocak ayında piyasaya sürülen sUSD ve geçen yılın Eylül ayında işleme başlayan Binance stablecoin’i de (BUSD) göreli olarak güçlü bir büyüme gösterdi. Bununla birlikte, 2014’ten beri dolaşımda olan Bitfinex’e bağlı stablecoin Tether’i yakalamadan önce kat etmeleri gereken daha çok yol var.

Stablecoin’lerin Büyümesinin Nedeni

Tether başlangıçta Bitcoin Blockchain’inde yayınlansa da 2017’de bunun yerine Ethereum Blockchain’ine geçti ce ardından Tether Blockchain’in de de çalışmaya başladı.

Öte yandan stablecoin ödemelerinin yukarı doğru seyri, stablecoin’ler ve bunları destekleyen Blockchain’ler için iyi bir haber gibi görünüyorsa da Watkins bunun bir nedeni olduğunu söylüyor.

Watkins konuyla ilgili açıklamalarında, “2020 ikinci çeyreğinin gösterdiği şey, bir önceki çeyreğin büyümesinin sadece ilk finansal piyasaların coronavirüs pandemisi etrafında kargaşa tarafından teşvik edilen nakde geçişlerden kaynaklanmamasıydı. Bunun yerine stablecoin’ler bazı açılardan üstün bir ödeme ve tasarruf çözümü sunuyor.” ifadelerini kullandı.Total
17
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Büyük İddia: Adam Back, Nakamoto İle Buluştu Mu?

Sonraki Haber

Ünlü Analist: Trump Bitcoin’in Boğa Piyasasını Başlatabilir!

İlgili Haberler