Stablecoin’ler Bitcoin’i Gölgede Bıraktı!

Stablecoin’ler Bitcoin’i Gölgede Bıraktı!

2020 yılında özellikle koronavirüs salgının etkisi ile tüm ekonomide yaşanan büyük durgunluk ve belirsizlik, hem kripto para piyasasında hem de geleneksel piyasalarda değişiklikler olmasına sebep oldu. Bahsi geçen ekonomik durum sebebiyle stablecoin’lerin bir adım öne çıktığını ifade edebiliriz. Veriler, bu token’larda tutulan sermaye miktarının son altı ayda iki katına çıktığını ve yatırımcıların çeşitli farklı stablecoin’lere aylık ortalama 1 milyar dolar yatırdığını gösteriyor.

Bunların yanında bazı analistlere göre stablecoin’ler bu pozitif gelişimi kripto paralardaki bir sonraki boğa koşusunun fitilini ateşleyebilir.

Stablecoin’ler ve Bitcoin

Bitcoin’in son zamanlarda volatilitesinin düşük seyretmesi lider kripto para biriminin on-chain işlem hacmininde düşmesine sebep oldu. Haziran ayında stablecoin işlem hacmi, Bitcoin işlem hacmini aşarak bir nevi tarihsel bir not düşmüş oldu. Kripto veri toplayıcısı Unfolded konuyla ilgili paylaştığı bir Twitter gönderisiyle, “Haziran 2020’de, stablecoin’ler kullanılarak aktarılan değer miktarı ilk kez BTC kullanılarak aktarılan değer miktarını gölgede bıraktı.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Unfolded’ın açıklamalarına göre, stablecoin arzı da 12 milyon seviyesine ulaşarak yıl başından bu yana 2 kat artış sergilemiş oldu. Bu noktada asıl dikkat çeken şey ise; stablecoin arzının 6 milyara ulaşmasının 5 yıl, 12 milyara ulaşmasının ise yalnızca 4 ay olması.

Fiyat Katalizörü

Analistlere göre bu durum kripto para benimsenmesini arttırarak bir fiyat katalizörü olabilir. Fiyatlarına artışa geçmesinin ardından ise yatırımcıların ellerindeki stablecoin’leri yeniden BTC’ye dönüştürecekleri ifade ediliyor.

Ayrıca piyasadaki stablecoin miktarının da önümüzdeki günlerde artmaya devam etmesinin büyük bir olasılık olduğu da konuyla ilgili yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.