Stablecoin Piyasası 6 Haftada 3 Milyar Dolar Büyüdü

İlayda Peker

Son zamanlarda rezerv bir para birimi tarafından desteklenen stablecoin’ler piyasa için daha önemli hale gelmeye başladı. Daha öncesinde yalnızca küçük bir kısım tarafından kullanılan bu varlıkların giderek kripto para piyasasının daha yüksek bir yüzdesini ele geçirdiğini görüyoruz.

Blockchain analitik firması Coin Metrics’in 20 Nisan verilerine göre, dolaşımdaki tüm stablecoin’lerin değeri ilk kez 9 milyar doları geçti. Bu istatistik hakkında özellikle ilginç olan şey altı hafta önce, tüm stablecoin’lerin toplam değerinin 6 milyar dolar olması. Yani stablecoin piyasasında 6 haftada 3 milyar dolarlık bir artış yaşandı.

Bu Artış Ne Anlama Geliyor?

Piyasadaki ortak fikre göre kripto para piyasası daha kararlı bir şekilde büyüyor. Bu durumda da analistlere göre, stablecoin yatırımlarının büyümesi Bitcoin ve Ethereum gibi varlıkların artışını tetikleyebilir.

Ancak bunun yanı sıra bazı isimlere göre, stablecoin’lere olan ilginin artmış olduğu kripto yatırımcılarının tıkandıkları bir noktada durduklarını ve Bitcoin yatırımı yapmak için hevesli olmadıklarını da gösteriyor olabilir.

Öte yandan özellikle Twitter’dan elde edilen veriler Tether (USDT) gibi kripto para birimlerinin diğerleri üzerinde bir baskınlığa sahip olduğunu gösteriyor. Örneğin geçtiğimiz hafta 120 milyon dolarlık Tether stoğu oluştu. FTX ve Bitcoin işlem fonu Alameda Research’in kripto borsasının CEO’su Sam Bankman-Fried‘e göre, hızla artan USDT stoğu üç ana faktöre bağlanabilir:

  • OTC yatırımcıları esas olarak Asya’dan USDT satın almak istiyor. Bankman-Fried bu iddiayı ayrıntılı olarak açıklamamış olsa da, Çinli yatırımcıların Tether’ın çözümlerini kullandığı bilinen bir gerçek. Çünkü kripto piyasalarına başka bir şekilde erişemiyorlar.
  • İnsanlar USDT’yi hedge olarak kullanabilmek için kripto varlıklarını satıyor.
  • İnsanlar USDT’yi risk azaltan bir varlık olarak kullanmak için kripto varlıklarını satıyor.

Bitcoin Fiyatı

Bankman Fried ve diğer piyasa katılımcıları bu tezi savunsalar da sonunda satış tarafı talebinin satın alma baskısına dönüşeceğine dair işaretler de var. Örneğin Messari CEO’su Ryan Selkis’e göre, borsalarda 3 milyar dolar değerinde stablecoin bulunuyor. Selkis bu durumun, stablecoin’lerin borsaları terk etmediğinin, yatırımcıların sonunda Bitcoin’e geri dönmek istediklerinin bir işareti olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ham Petrolün Varil Fiyatı Neredeyse Sıfırlandı, BTC Tepki Verecek Mi?

Sonraki Haber

Petrol Fiyatının Düşmesi Kriptoları Sıkıştırıyor Mu?

İlgili Haberler