Spark Airdrop’a Vergi Engeli Mi Geldi? Ripple (XRP) Nasıl Etkilenir?

İlayda Peker

Merakla beklenen Spark token snapshot’ı 12 Aralık’ta Türkiye saati ile 03:00’da  gerçekleşecek. Ripple (XRP) sahipleri bu tarihi hevesle bekliyor ancak CoinTracker Vergi Stratejisi Başkanı Shehan Chandrasekera, airdrop’ların vergiye tabi bir olay olduğu konusunda uyarıyor. Bu nedenle, Spark token airdrop’una kaydolan ve payına düşeni alan kişiler, bunu ABD vergilerini doldururken normal gelir olarak bildirmeli.

XRP Sahiplerine Vergi Yükümlülüğü

Geçmişte çok sayıda airdrop gerçekleşmiş rağmen, o zamanlar airdrop’larla ilgili özel vergi rehberi mevcut değildi. Bununla birlikte, kripto para birimlerinin piyasa değeri büyüdükçe ve finans dünyasında giderek daha fazla tanınmaya başladıkça IRS, airdrop’larla dağıtılan token’ların vergi muamelesiyle ilgili kuralları netleştirdi. IRS artık kripto para birimini normal gelir olarak vergilendirmeye tabi olan dijital para birimi olarak sınıflandırıyor.

Yeni kurallar, bir airdrop’un ne olduğunu tanımlayarak, hatta Spark airdrop’ta olduğu gibi, hard fork olmadan var olabileceklerini kabul ederek airdrop’lardan özellikle bahsediyor. Bunun yanında IRS, airdrop’un kaydedildiği zaman ile vergi mükellefinin token’lar üzerinde kontrol sahibi olduğu zaman arasındaki farklara göre dahi vergilendirme çıkarıyor. Bu da Spark airdrop 34 aylık bir süreç içinde dağıtılacağı ve kullanılacağı için özellikle önemli bir nokta oluşturuyor.

Öte yandan şu an için Türkiye ile ilgili böyle bir açıklama bulunmuyor.

Spark Airdrop Ripple’ı Nasıl Etkiledi?

Tabiri caizse Spark airdrop XRP’ye adete yeni kan sağladı. Genel piyasa yükseliş ile toparlanmaya başlayan XRP Airdrop haberlerinin ardından fiyatını 0,30 dolar bandından 0,78 dolara kadar yükseltti.

Bugün yaşanan düşüşlerden nasibini alarak ciddi bir gerileme kaydetse ve son 24 saatte yüzde 6’nın üzerinde geri çekilme yaşamış olsa da Ripple hala 1 ay önceki fiyatlarının oldukça üstünde seyrediyor.

Vergi Gerçeği Fiyatları Etkiler Mi?

Genel olarak vergilendirme olayının XRP fiyatı üzerinde herhangi bir etki yaratmayacağı düşünülüyor. Bununla birlikte aslında düzenleyici kurumların kripto para ekosisteminde adımlar atması çoğu kişi tarafından pozitif gelişme olarak nitelendiriliyor. Çünkü belirsizlik herkes için daha kötü bir ortam oluşturuyor.

Dolayısıyla şu anda XRP fiyatı piyasa koşullarında ve normal seyrinde ilerliyor. Vergilendirmenin ise bu durumu bozmayacağı ifade ediliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Spark Airdrop’u Ripple (XRP) Fiyat Düşüşünün Önüne Geçebilecek Mi?

Sonraki Haber

Eski Bitcoin Eleştirmeninden Önemli Altın ve BTC Karşılaştırması

İlgili Haberler