Sosyal Ağ Viblos Yeni Başarılara İmza Atıyor

İlayda Peker

17 Şubat 2022’de merkezsiz sosyal ağ Viblos, token’ını HitBTC borsasında listelemeye başladı. HitBTC yatırımcıların VIBLO token satın alabilecekleri ikinci borsa olmuş oldu. Ayrıca yapılan açıklamalara göre P2PB2B borsasındaki ilk listelemeden bu yana, VIBLO tokeni %1580 gibi bir artış sergiledi.

Viblos, kullanıcıların özgürce iletişim kurabildiği, kişinin orijinal içeriğinden para kazanabildiği ve diğer topluluk üyelerinin yayınlarını izleyerek pasif olarak gelir elde edebildiği ilk sosyal ağ olarak tanımlanıyor.

Yapılan açıklamalara göre Viblos sosyal ağı, merkezi sosyal ağların verimsizliği ile başa çıkmak için oluşturuldu ve son 10 yılda, büyük merkezi sosyal ağların büyük sorunlar yaşadığı ifade ediliyor. Viblos merkezi olma durumu sebebiyle geleneksel sosyal medya platformlarının özgürlüğü kısıtladığını düşünüyor.

Büyük sosyal ağların yönetimi, kullanıcıların verilerini yalnızca yasal kurumlarla değil, aynı zamanda iyi ödeme yapmaya istekli olanlarla da paylaşır. Sonuç olarak, büyük ağlar bu durumu inkar etse de verileri paylaşıyor. Dolayısıyla bu açıklamaların ardından Viblos, mevcut sistemin bir kullanıcı manipülasyonu sistemi olduğunu ifade ediyor.

Ayrıca yapılan açıklamalara göre kullanıcılar büyük ölçüde sansürden şikayet ederken ve Big Brother hakkında şaka yaparken, merkezi ağların aksine, internette ifade özgürlüğü için mücadele eden bir ekip ilk demokratik sosyal ağ Viblos’u yarattı.

Viblos Nedir?

Viblos, kullanıcılar ve içerik oluşturucular için demokratik olarak düzenlenmiş bir ağdır. Viblos, demokrasi, konuşma ve ifade özgürlüğüne dayalı sosyal etkileşimi ve topluluk oluşturmayı destekleyen tokenleştirilmiş karma bir sosyal ağ şeklinde de tanımlanıyor. Viblos, yazarın kendi görüşü olduğu için içeriği asla sansürlemediklerini ifade ediyor.

Viblos geliştiricileri, geleneksel sosyal ağ modelini ve Viblos DAO’nun merkezi olmayan mimarisini birleştirerek, büyük sosyal ağların sorunlarını barındırmayan ancak benzersiz avantajları olan bir ürün yaratmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

Bunlara ek olarak Viblos, sosyal ağların çekiciliği için en önemli mekanizmalardan biri olan beğeniler, gönderiler ve yorumlar gibi özellikleri kripto para birimleri ile birleştiriyor ve kullanıcıları etkin oldukları için ödüllendiriyor. Yapılan açıklamalara göre Viblos’a üyelik için herhangi bir ücret de bulunmuyor.

Viblos kullanıcıları, içeriğin değerini kendileri belirler ve ilginç yayınların yaratıcılarının gelir elde etmesini sağlar. Bir gönderi ne kadar çok oy alırsa, içerik oluşturucu o kadar fazla VIBLO token’ı kazanır. Kullanıcılar, yüksek kaliteli içerik oluşturarak ve küratörlüğünü yaparak token kazanabilirler. Ek olarak, Viblos kullanıcıları içerik paylaşımı için de ödüllendirilir. Ayrıca izleyecekleri reklamları bağımsız olarak seçerler.

Sosyal Özgürlük ve Viblos

Para kazanma fırsatının yanı sıra Viblos sosyal ağı, konuşma özgürlüğünü ihlal etmeye veya kültürü görmezden gelmeye izin vermeyen istikrarlı bir kontrol ve denge sistemi oluşturur. Bu sistemin çeşitli avantajları olduğu ifade ediliyor:

  • Kullanıcıların hakları vardır: Merkezi olmayan sosyal ağ Viblos’ta kullanıcılar, geliştirme ve yönetim konularında fikir birliğine vararak sistemi yönetir. Viblos’ta oy kullanma hakkı blok zinciri tarafından kontrol edilir ve yaratıcılara değil kullanıcılara aittir.
  • DAO İçerik Denetleme: Blok zinciri mimarisi, yüksek kaliteli içerik sağlamanıza olanak tanıyan kimlik doğrulama bilgilerine izin verir. İçerik yönetim tarafından değil, platform kullanıcıları tarafından yönetilmektedir. Bu, bilgi gücünün bir elde merkezileştirilmesini önlemeye yardımcı olur.

Bunlara ek olarak Viblos, sosyal ağlar alanında yeni bir iş modeli ve yenilikçi gizlilik politikası uygulayan, kullanıcıların içeriklerini şeffaf, güvenli ve kanıtlanmış bir şekilde paylaşmalarına ve para kazanmalarına olanak tanıyan bir blok zinciri ile desteklenen devrim niteliğinde bir sosyal ağ şeklinde nitelendiriliyor.

WebsiteBlock ExplorerTelegramTwitterLinkedInGitBook

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. BitcoinHaber, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. BitcoinHaber, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Rusya’dan Kripto Paralar Adına Pozitif Hamle

Sonraki Haber

Analiste Göre Bu Kripto Para Yükselişe Hazır!

İlgili Haberler