Son Fiyat Düşüşleri Madencilerin Suçu Mu?

İlayda Peker

Genel itibariyle fiyatlar düşüşe geçtiğinde kripto para topluluğu bunun sebebi olarak gösterecekleri ya da daha kaba tabirle suçlayacakları bir olay ya da kişi aramaya başlar. Şu anda da yaşanan düşüşler için bir suçlu aranıyor ve parmaklar bu sefer madencileri gösteriyor…

Madenciler Suçlu Değil

Son düşüşlerin iki kaynağı olabileceği belirtiliyor: Çin ve madenciler. Her ne kadar son günlerde küçük fiyat toparlanmaları yaşansa da Kasım ayı başından bu yana ciddi düşüşler yaşandığı için kayıpların telafisi yapılamadı.

Bilindiği gibi 2019 başında piyasada artış yönlü hareketlenmeler başlamış ve özellikle Nisan ayında ciddi fiyat artışları elde edilmişti. Fiyat 2019 yılı içinde 3.200 dolar seviyesinden 14.000 dolar seviyesine kadar çıktı. Ancak özellikle Kasım ayındaki düşüşlerle beraber 6.000 dolar seviyesine bir geri çekilme yaşandı.

Bunların yanında 2018 yılı sonunda madencilik faaliyetlerinin masraflarını karşılayamadıkları için madenciliğe son veren birkaç şirket ve işletme olduğunu biliyoruz. Hatırlayacağınız gibi 2018 Aralık ayı fiyatın 3.200 dolara düştüğü zamanlardı… Dolayısıyla bu durumdan madenciler sorumlu tutulmuştu.

Paradigma Capital tarafından yapılan son araştırmalar ise madencilerin fiyatlar üzerinde etkisi olmadığını gösteriyor.

Yenilenemeyen kaynakların arzı etrafındaki ekonomik teoriyi kullanan araştırma madencilerin fiyatların yükseleceğini düşündükleri zaman ellerindeki varlıkları tutacağını, fiyatların düşeceğini düşündükleri zaman ise ellerindeki varlıkları çıkaracağını ifade ediyor. Konuyla ilgili, “Yeni coin’lerin piyasaya sürülme oranı, zamansal arbitraj madencileri uygulamasının bir işlevidir.” ifadeleri kullanılıyor.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre madenciler faaliyet gösteren kaç tane madencinin olduğuna bakılmaksızın elbette sabit olan Bitcoin kaynağının anahtarlarını ellerinde tutuyorlar. Ancak bu durum fiyatı gerçekten etkiler mi?

Madenciler ve Metrikler

Madencinin zincir üstü hacimdeki (MSV) payları, zaman içinde azalan etkilerini göstermek için kullanılabilecek bir ölçü olarak kullanılabilir. MSV, tüm zincir hacmi ile ilgili olarak madencilik çıktı piyasalarını ölçer.

BTC’nin ilk günlerinin aksine, günümüzde hemen hemen tüm maden ödülleri geldikleriyle aynı gün alıcı adresinden harcanıyor ve bu da zamanla MSV’yi etkili bir şekilde azaltıyor.

Dolayısıyla ilk zamanlarda olduğu gibi madencilerin fiyat üzerinde etkisi bulunmuyor.

Kaynak: Bitcoinist


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Vadeli Piyasasının Günlük Hacmi 5 Milyar Doları Buldu!

Sonraki Haber

Ethereum Yatırımcılarını Bekleyen 3 Önemli Gelişme!

İlgili Haberler