Solana (SOL) Hakkındaki İddialar Fiyatın Düşmesini Sağlayabilir!

Fatih Uçar

En büyük Ethereum (ETH) rakibi olan Solana (SOL) bugünlerde oldukça şok edici iddialarla anılıyor. Düşük maliyetli işlemler Solana için büyük bir avantaj ve DeFi, NFT alanındaki büyümesini de buna borçlu. Ayrıca FTX gibi devlerin de desteğini hissettiği için birçok yatırımcı Solana’ya uzun vadede iyi bir yatırım olarak bakıyor.

Solana (SOL) Hakkındaki İddialar

Kaliforniya merkezli bir SOL yatırımcısı olan Mark Young, tokenlerin ‘kayıtsız menkul kıymetler’ olduğunu iddia ederek Solana geliştiricilerine karşı dava açtı. Dava, Solana Labs, Solana Vakfı ve projenin kurucu ortağı Anatoly Yakovenko‘yu sanık koltuğuna oturtuyor. Davacı, Solana geliştiricilerinin SOL menkul kıymetlerinin satışında ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini savunuyor.

Başvuruda şu ifadeler yer alıyor;

“Davalılar, SOL menkul kıymetlerinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bireysel yatırımcılara satışı yoluyla muazzam karlar elde ettiler. Bu, federal ve eyalet menkul kıymetler yasalarının kayıt hükümlerine aykırıdır. Yatırımcılar da büyük kayıplara uğradı”.

Geçen ay, Senatörler Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand, kripto varlıklarının düzenleyici alanından bahseden Sorumlu Finansal İnovasyon Yasasını açıkladılar. Tasarı, kripto paranın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yerine Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) kapsamına alınmasını istiyor. Solana hakkındaki dava gelişmesini daha önce duyurmuştuk. Ancak iddialar bunlarla sınırlı değil.

Solana (SOL) Arzı

Dava, Solana geliştiricilerinin toplam dolaşımdaki SOL menkul kıymet arzı hakkında kasıtlı olarak yanıltıcı açıklamalar yaptığını iddia ediyor. Davacı, Yakovenko’nun Solana’nın toplam arz ve dolaşımdaki arz hakkında bilgi vermediğini kabul ettiğini iddia ediyor. CoinList açık artırması ve ardından Binance listelemesi sırasında meydana gelen usulsüzlüklere de dikkat çekiyor.

SOL arzı hakkında verilen yanlış bilgilerin fiyatı olması gerekenin daha da üzerine çıkardığını iddia eden davacı eğer SEC’in dikkatini çekebilirse işler karışacak. Daha önce BNB için SEC’in ön araştırma sürecinde olduğunu söylemiştik. Ripple davası SEC tarafından kesin bir zaferle kazanılırsa üçüncü kurban Solana olabilir.

Ripple, Solana yatırımcıları için iyi bir örnektir. Popüler altcoin dava sebebiyle yıllardır ATH bölgesine yaklaşamıyor ve 2017 yılındaki fiyatının altında alıcı bulmaya devam ediyor. Eğer SOL için de benzer süreçler yaşayacaksak dava sonuçlanana kadar 256 dolarlı fiyatlar tekrar görülemeyebilir. Daha da kötüsü Solana Vakfının yaptığı muhtemel usulsüzlükler eğer yatırımcıları aldatmaya yönelikse bu durum topluluğun projeyi terk etmesi ihtimalini de akıllara getirecek.

Solana yazı hazırlandığı sırada 37,8 dolar fiyatla alıcı buluyor. Toplam arzı 511 milyon ve dolaşımda 343 milyon SOL bulunuyor. Maksimum arz ise yok.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Tron (TRX) Yorumları! Tron Fiyat Analizi!

Sonraki Haber

Bitcoin’de (BTC) Yüzde 400 Artış Yaşanabilir: Ne Zaman?

İlgili Haberler