Solana Mı, Near Protocol Mü: Analistin SOL ve NEAR Yorumları

İlayda Peker

Popüler kripto piyasası yorum programı Coin Bureau, yakın zamanda Solana (SOL) ve Near Protocol’ü (NEAR) yakından inceledi ve karşılaştırmalarda bulundu.

Near Protocol (NEAR) Nedir?

Binance Research Ekim 2020’de Near Protocol hakkında “NEAR Protocol, uygulamaları günümüzün web’indekilere benzer şekilde kullanılabilir hale getirmek için tasarlanmış merkezi olmayan bir uygulama platformudur. Ağ, dinamik ölçeklenebilirlik sağlamayı ve ücretleri stabilize etmeyi amaçlayan Nightshade adlı bir Hisse Kanıtı (PoS) konsensüs mekanizması üzerinde çalışır.” sözlerini kullandı.

Buna ek olarak NEAR’ın ağın yerel program token’ı olduğu ve aşağıdaki noktalara hizmet ettiği ifade ediliyor:

  • İşlemleri işleme ve veri depolama ücretleri.
  • NEAR token’larını stake ederek ağda bir doğrulayıcı düğümü çalıştırmak
  • Ağ kaynaklarının nasıl tahsis edildiğini ve protokolün gelecekteki teknik yönünün nereye gideceğini belirlemek için yönetişim oyları için kullanılır.

Solana (SOL) Nedir?

Binance Research, Solana hakkında yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

“2017 yılının sonlarında eski Qualcomm, Intel ve Dropbox mühendisleri tarafından kurulan Solana, odak noktası merkezsizlik veya güvenlikten ödün vermeden ölçeklenebilirlik sağlamaya odaklanan, tek zincirli, yetkilendirilmiş bir Hisse Kanıtı protokolüdür.”

Buna ek olarak yapılan açıklamalarda, “Solana’nın ölçeklendirme çözümünün özü, tek, güvenilir, tek bir zaman kaynağının olmadığı dağıtık ağlarda zaman sorununu çözmek için oluşturulmuş, Tarih Kanıtı (PoH) adlı merkezi olmayan bir saattir. PoH, Doğrulanabilir Gecikme İşlevlerini kullanarak, her düğümün SHA256 hesaplamalarıyla yerel olarak zaman damgaları oluşturmasına izin verir. Bu, ağ genelinde zaman damgası yayınlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak genel ağ verimliliğini artırır.” sözleri kullanılıyor.

Solana ve Near Protocol

Yakın tarihli bir YouTube videosunda konuşan Coin Bureau sunucusu “Guy”, izleyicilere $NEAR yerine $SOL tokenomiklerini tercih ettiğini söyledi:

“Tokenomik, Solana’nın parladığı yerdir. Perde arkasında ne yaptılar bilmiyorum ama ilk yatırımcılar çok başarılı oldular.”

Near ile ilgili ise Guy, “Near Protocol’ün işlem ücreti mekanizması ne kadar yeni olsa da, Solana ücret yakma, enflasyon ve stake ödülleri gibi şeylerin uzun vadeli etkilerini daha iyi anlıyor gibi görünüyor. Ayrıca Solana’nın aynı işlem ücreti mekanizmasını uygulamasını engelleyen hiçbir şey yok.” sözlerini kullanıyor.


Total
18
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kriptolar Kan Ağlarken Bu Altcoin Yükseldi!

Sonraki Haber

Dogecoin ve Elon Musk! DOGE İçin Önemli Paylaşım!

İlgili Haberler