SocialFi Platformunda Artan Hacim ile Ortaya Çıkan Tartışmalar

Bitcoin Haber

Kripto para dünyasının öne çıkan oyuncularından SocialFi’nin, platformundaki işlem hacminin ve aktivitelerin artması dikkat çekti. 10 milyon doları aşan işlem hacmi endüstri içinde şüphelere neden oldu. Endüstri gazetecisi Colin Wu bu endişeleri gündeme getirdi.

Hafta sonu, platformdan 5,000’den fazla Ethereum’un çekilmesi dikkatleri üzerine çekti. Colin Wu, bu gelişmenin bir çıkış dolandırıcılığı olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Özellikle, bu kadar büyük miktarda ETH’nin çekilmesi son olarak 24 Ekim tarihinde görülmüştü. O zaman, platformdan 4,380 Ethereum çekilmişti.

Bu gelişmelerin ardından Friend.tech’te toplam kilitlenen değerde (TVL) %21’lik bir düşüş yaşandı. Toplam kilitlenen değer 17,100 Ethereum’a düştü, bu da 34,026,000 dolar değerine denk geliyor. Bu rakam, orta Eylül’den bu yana görülen en düşük TVL’yi temsil ediyor. Ekim başında TVL 50 milyon dolar seviyesindeydi, bu da o zamandan beri %34’lük bir düşüşe işaret ediyor.

Platformdaki önemli bir başka veri, Ekim sonundan bu yana yeni kullanıcı sayısında büyümenin olmaması. Dune Analytics verilerine göre, toplam kullanıcı sayısı 839,233’te kalmış durumda. Bu durum, platform için olumsuz bir durum olarak değerlendiriliyor çünkü kötü niyetli aktörler kullanıcıları phishing ve SIM swapping saldırılarıyla hedef alıyor. Sonuç olarak, platform dolandırıcılarla dolu.

Platform ekibi de yaptıkları açıklamada bu dolandırıcılık faaliyetlerine özel olarak değindi. Yaklaşık 600,000 bot hesabını tespit edip kaldırdıklarını belirttiler. Ancak, kaldırılan hesaplar arasında gerçek bireylerin de olduğu tespit edildi.

Problem, birçok etkileyicinin platforma artık erişememesiyle kripto para dünyasına da sızmış durumda. Bazıları, SalsaTekila olarak bilinen kullanıcı X gibi, 10’dan fazla Ethereum kaybetmek gibi para kaybetti. Ayrıca, platforma katıldıkları için pişmanlık duyduklarını ve platformu beceriksiz olarak tanımladıklarını ifade ettiler.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Arjantin’de Milei’nin Yükselişi ve Bitcoin’in Geleceği

Sonraki Haber

Shibarium Ağı için Yeni Özellik ve Shiba Inu Fiyat Gelişmeleri

İlgili Haberler