Şişirilmiş NFT Fiyatları! Chainalysis Raporu Bu Konuya Odaklandı!

Fatih Uçar

Nonfungible tokens (NFT) dünyayı fırtına gibi sardı ve ana akım ilgi ve kripto para biriminin daha fazla benimsenmesiyle sonuçlandı. Blockchain analiz firması Chainalysis’e göre, NFT popülaritesi 2021’de fırladı. Chainalysis’in “NFT Piyasa Raporu”, geçen yıl NFT pazarları ve koleksiyonlarıyla ilişkili Ethereum akıllı sözleşmelerine gönderilen minimum 44,2 milyar dolarlık kripto para birimini gösteriyor. Raporda, bu rakamın 2020’de 106 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

Chainalysis NFT Raporu

Etkileyici olmakla birlikte, artan dolandırıcılık faaliyetleri NFT alanına sızdı. Örneğin, büyük NFT pazarı OpenSea kısa süre önce ücretsiz token basma aracının kötüye kullanıma açık olduğunu duyurdu. Sonuç olarak OpenSea, bu araç kullanılarak oluşturulan NFT’lerin %80’inin intihal, sahte veya spam olduğunu paylaştı. Bu yeterince kötü değilse, Chainalysis’in “2022 Kripto Suç Raporu”nu vurgulayan son blog yazısı, NFT sektörünün kara para aklama konusunda da savunmasız olduğunu tespit etti.

Blog gönderisine göre, wash trading konusuna da değiniyor. Wash trading bir varlığın değeri ve likiditesi hakkında yanıltıcı bir resim çizmek için bir satıcının ticaretin her iki tarafında olduğu bir işleme atıfta bulunur. Yani sahte fiyat grafiği çizmektir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, wash trading NFT sektöründe büyük bir endişe haline geldi. Son zamanlarda, LookRare NFT pazarından elde edilen veriler, platformun takas ticaretine çok yatkın olduğunu buldu.

Chainalysis araştırma başkanı Kim Grauer, firmanın yanıltıcı işlemler yapmak için kendi kripto cüzdanlarını kendi kendine finanse eden kişileri tespit edebilecek potansiyel bir araç yarattığını söyledi:

“Chainalysis yazılımını kullanarak, bir kişinin kendisine o tokeni satan aynı kişiden fon kullanarak bir token satın aldığını görebiliriz. Bu, wash trading için iyi bir tanımıdır”.

Chainalysis blog yazısı ayrıca, firmanın blockchain analizini kullanarak, NFT’lerin kendi kendini finanse eden adreslere satışlarını analiz ederek NFT wash trading’i izleyebildiğini, yani satış adresi veya başlangıçta finanse edilen adres tarafından finanse edildiğini açıklıyor.

NFT Wash Trading Kazançları

İlginç bir şekilde, Chainalysis bazı NFT satıcılarının yüzlerce wash trading işlemi gerçekleştirdiğini tespit ederken, Grauer çoğu NFT kullanıcının aslında kârsız olduğuna dikkat çekti.

“Genel olarak, çok fazla gaz ücreti ödediğiniz için ticari NFT’lerin fiyatının bu şekilde şişirilmesi çok karlı olmuyor. Birçok wash trading yatırımcısı satışlarından elde edilen miktara kıyasla gaza harcanan miktar nedeniyle zararlı çıktı”.

Daha spesifik olarak, Chainalysis’in bulguları, wash trading ilişkili 152 Ethereum adresinin 416.984 dolar zararla sonuçlandığını gösteriyor. Öte yandan Grauer, bazı wash trading yapan kullanıcıların başarılı olduğuna dikkat çekti. Chainalysis’ten elde edilen veriler, 110 Ethereum adresinin wash trading işleminden 8,9 milyon dolar kar aldığını gösteriyor.

NFT yatırımcıların bu tarz fiyatı şişirilmiş koleksiyonlara karşı dikkatli olması gerekiyor. Çünkü onların kazandıkları para sizin yaptığınız pahalı alımlardan geliyor.


Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) 42000 Doları Test Etti! Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi!

Sonraki Haber

Shiba Inu (SHIB), Dogecoin’i (DOGE) Geride Bıraktı!

İlgili Haberler